Kwota wolna od podatku będzie musiała wzrosnąć. Do jakiej wysokości?

- Kwota wolna od podatku budzi emocje, ponieważ od wielu lat nie była waloryzowana, ponieważ jest na bardzo niskim poziomie. W tej chwili wynosi nieco ponad 3 tys. zł - mówi Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kwota wolna od podatku będzie musiała wzrosnąć. Do jakiej wysokości?

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Błażej Prośniewski, Anna Wiśniewska)

25 lut 2016 7:51


W środę (24 lutego) na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która zwiększa do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku.

Projekt został zgłoszony przez posłów Platformy Obywatelskiej, choć to premier Beata Szydło zapowiadała, że będzie to jeden z priorytetów jej rządu.

Temat podniesienia kwoty wolnej budził w kampanii wyborczej i nadal budzi sporo emocji, choć jak zaznacza na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG, kwota wolna od podatku to tylko jeden z elementów całego systemu podatkowego.

- Ona budzi emocje, ponieważ od wielu lat nie była waloryzowana, ponieważ jest na bardzo niskim poziomie. W tej chwili wynosi nieco ponad 3 tys. zł – wyjaśnia ekspert.

Podatki w Polsce nie należą do najwyższych, ale zarobki też nie

Jak zauważa jednak gość Polskiego Radia 24, również obciążenia podatkowe w Polsce nie należą do najwyższych, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, szczególnie zachodnimi. Choć w zestawieniu z nimi także zarobki w naszym kraju są niższe.

- 97 proc. podatników w Polsce płaci pierwszą stawkę podatkową, czyli 18 proc. Po odjęciu wszystkich składek, kosztów uzyskania przychodu, naprawdę ten poziom PIT-u, obciążeń jest poniżej 15 proc. W związku z tym to nie jest tak wysokie obciążenie podatkowe, jak w krajach zachodnich. Oczywiście zarabiamy też o wiele mniej – zaznacza Andrzej Marczak.

Dyskusja o zabarwieniu politycznym

Ekspert zwraca uwagę na fakt, że dyskusja o kwocie wolnej od podatku ma obecnie zabarwienie polityczne.

- Podniesienie kwoty wolnej było jednym z postulatów wyborczych partii, która doszła do władzy – przypomina gość Polskiego Radia 24.

Wyrok TK nie pozostawia wyboru

Tak czy inaczej, kwota wolna od podatku będzie musiała wzrosnąć, gdyż wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Zmiana przepisów musi nastąpić do końca listopada 2016 roku, ponieważ TK dał rok na dostosowanie przepisów do orzeczenia w tej sprawie – mówi Andrzej Marczak. – TK orzekł, że jak już wprowadzamy kwotę wolną od podatku, to ona nie może być fikcyjna – dodaje.

Mechanizm waloryzacji

Kwota wolna od podatku musi zatem zostać podniesiona, a także należy wprowadzić mechanizm jej waloryzacji.

- Nie może ona być w oderwaniu od rzeczywistości gospodarczo-społecznej – podkreśla ekspert.

Podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł to ubytek 20 mld zł z budżetu

Pytaniem pozostaje, do jakiej wysokości kwota wolna wzrośnie.

Jak przypomina Andrzej Marczak, w Polsce obowiązuje ustawa o tzw. pomocy społecznej, w której jest zapis, że osoby kwalifikowane do tej pomocy nie mogą zarabiać więcej niż 7600 zł rocznie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.