PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kwieciński: podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje inwestycji, nie nakręci inflacji

 • Autor: PAP/TK
 • 14 wrz 2019 9:33

Podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje procesu inwestycyjnego w firmach - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, nie grozi nam gwałtowny wzrost inflacji.

Kwieciński: podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje inwestycji, nie nakręci inflacji
Jerzy Kwieciński(fot. facebook)
REKLAMA
 • Minister wskazał, że podwyżka płacy minimalnej, wbrew temu co sugerują niektórzy eksperci, nie będzie stanowić zagrożenia dla przedsiębiorców, ani nie wyhamuje wzrostu gospodarczego.
 • Po pierwsze - jak zaznaczył - podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku najpierw do 2600 zł i w kolejnym kroku do 3000 zł brutto, oznacza wzrost o ok. 15 proc., co przy średnim wzroście płac w sektorze przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób na poziomie 7-8 proc. rok do roku nie jest istotnym obciążeniem dla firm.
 • Po drugie - jak wskazał - beneficjentami ostatniej decyzji rządu będzie ok. 1,5 mln osób z 16 mln zatrudnionych w Polsce. 

- Nie jest to więc liczba, która w przypadku wzrostu płac o 250 zł miesięcznie, zdestabilizuje rynek pracy czy zagrozi bytowi firm - powiedział. Zauważył też, że krytycy podwyżki, z reguły zarabiają znacznie więcej, a wielu z nich za 1800 zł netto miesięcznie nie umiałoby się utrzymać.

- Ta podwyżka jest traktowana jako część procesów rozwojowych i gospodarczych, które rozpoczęliśmy po wyborach w 2015 roku - powiedział. Podkreślił, że już najwyższy czas, żeby Polska przestała być krajem taniej siły roboczej, ponieważ "jeżeli będziemy utrzymali wizerunek kraju o niskich pensjach, to będą przychodzili do nas inwestorzy z przedsięwzięciami o niskiej wartości dodanej". Podkreślił, że Polska potrzebuje inwestycji związanych z gospodarką 4.0 nakierowanych na robotykę, automatyzację i informatyzację, które umożliwią utrzymanie się na ścieżce szybkiego rozwoju i ogólny wzrost dobrobytu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zapytany czy nie obawia się, że podwyżka wyhamuje procesy inwestycyjne w rodzimych firmach, minister powiedział, że średni wzrost inwestycji jest na poziomie około 10 proc. i nie ma podstaw, by twierdzić, że on wyhamuje. Zwłaszcza - jak podkreślił - w firmach zatrudniających powyżej 50 osób, wzrost inwestycji w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 19 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Kwieciński: podwyżka płacy minimalnej nie wyhamuje inwestycji, nie nakręci inflacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Bob 2019-09-15 13:58:01

  Moze skonczy się kupowanie na koszty byle podatku nie zaplacic.

 • lakon 2019-09-14 20:24:43

  Strach pomyśleć. Jak Niemcy albo USA zrobią u siebie to co głosi PiS, to dopiero nam uciekną w dobrobyt. My trach 4000 zł minimalnej, a oni trach 40000 euro albo dolarów. Ale jakoś Q tego nie robią i się nie wzbogacają.

 • Gg 2019-09-14 20:03:29

  Jak to z pustego? Twierdzisz że polscy właściciele firm maja puste portfele? To skąd wille i luksusowe samochody. Starczy tych fortun i na wystawne życie właścicieli i na godne pensje ...

 • Tw Balbina 2019-09-14 15:11:42

  No jak się nie uda będzie się modlił u rydzyka a na wiosnę żółte podkoszulki wam dupe przeczepia

 • Nieuk 2019-09-14 10:36:57

  Z pustego i sam Salomon nie naleje :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA