PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W tych branżach najczęściej nie wypłacano stawki godzinowej. Niechlubny lider? Administracja publiczna

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 sie 2019 6:00

Administracja publiczna (33,3 proc.), obsługa rynku nieruchomości (33 proc.) oraz edukacja (32,7 proc.). Pracodawcy z tych trzech sektorów w 2018 roku najczęściej byli na bakier z przepisami dotyczącymi wypłacania minimalnej stawki godzinowej.

W tych branżach najczęściej nie wypłacano stawki godzinowej. Niechlubny lider? Administracja publiczna
Kontrole PIP spowodowały, że nieuczciwi pracodawcy wypłacili swoim pracownikom w sumie 662 360 zł przysługującego im wynagrodzenia (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt oceny funkcjonowania ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw.
  • Zawarło w niej informacje na temat skutków przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy kontroli w zakresie prawidłowego wypłacania stawki godzinowej.
  • Najczęściej do nieprawidłowości w tym zakresie dochodziło w administracji publicznej, obsłudze rynku nieruchomości oraz w edukacji.

Jak podaje resort pracy, w ubiegłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili w sumie 14 139 kontroli ukierunkowanych na ustalenie skali przestrzegania obowiązku wypłacania wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż przyjęta stawka godzinowa. Ta w 2019 roku wynosi 14,70 zł za godzinę. Inspektorzy odwiedzili 13 059 instytucji zatrudniających w sumie 1 665 336 osób, w tym 1 197 845 pracowników. Co się okazało?

Co czwarty pracodawca na bakier ze stawką godzinową 

Nieprawidłowości stwierdzono podczas 27,2 proc. wszystkich kontroli. W 2018 roku częściej prawo w tym względzie łamali pracodawcy z sektora prywatnego (27,3 proc. kontroli ujawniło nieprawidłowości) niż z sektora publicznego (25,9 proc. kontroli ujawniło nieprawidłowości).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Około 4,3 proc. wszystkich kontroli ujawniło naruszenie polegające na ustaleniu w umowach płacy w sposób niezapewniający wynagrodzenia w wysokości co najmniej minimalnej stawki godzinowej. W około 2,2 proc. kontroli stwierdzono naruszenie polegające na niewypłaceniu lub zaniżeniu minimalnej stawki godzinowej. Zaś około 11,4 proc. wszystkich kontroli wykazało, że pracodawcy nie zapewniają ustalania liczby godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi w sposób ustalony w zawartej umowie zlecenia (lub informacji zleceniodawcy) lub nie zapewniają przedstawiania przez zleceniobiorcę informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia (świadczenia usług), gdy strony nie ustaliły w umowie sposobu ustalania liczby godzin wykonywania zlecenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W tych branżach najczęściej nie wypłacano stawki godzinowej. Niechlubny lider? Administracja publiczna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA