Kto w pierwszej połowie roku zarobił najwięcej i gdzie?

Średnie wynagrodzenie w pierwszym półroczu wzrosło o prawie 4 proc. Jak zarabiali w tym czasie Polacy? W sektorze publicznym średnie wynagrodzenie wyniosło 4 tys. 371 zł, natomiast w prywatnych firmach płace były niższe o 800 zł, czyli ok. 3 tys. 572 zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto w pierwszej połowie roku zarobił najwięcej i gdzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: jo/mat. pras.

27 paź 2014 18:23


W pierwszym półroczu 2014 roku zarabialiśmy przeciętnie 3 tys. 817 zł - wynika z danych firmy Sedlak & Sedlak. W podziale na województwa najwyższe zarobki odnotowano w Mazowieckiem. Tam średnie wynagrodzenie wyniosło 5011 zł i stanowiło ponad 144 proc. przeciętnego wynagrodzenia w warmińsko-mazurskim - województwie o najniższej średniej pensji.

Czytaj też: Ile zarabia kierownik ds. wdrożeń, ile dyrektor ds. tworzenia aplikacji, a ile dyrektor ds. IT?

Powyżej średniej krajowej znalazły się, oprócz mazowieckiego, tylko trzy województwa: dolnośląskie (4081 zł), pomorskie (4088 zł) oraz śląskie (4188 zł). Co ciekawe, choć województwo opolskie jest dopiero na 7. miejscu pod względem wysokości zarobków, to jednocześnie mieszkańcy tego województwa są najbardziej, zaraz po mieszkańcach mazowieckiego, zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej.

W pierwszym półroczu 2014 roku w stosunku do pierwszego półrocza 2013 roku płace wzrosły we wszystkich województwach. Dynamika wzrostu wynagrodzenia zależała w dużym stopniu od miesiąca - największy przyrost następuje zawsze w ostatnim miesiącu roku, po czym miesiąc później dynamika jest ujemna. Wynika to z faktu, że w grudniu wypłacane są zazwyczaj różnego rodzaju nagrody roczne, premie oraz tzw. trzynaste pensje w budżetówce.

Czytaj też: OPZZ: Płaca minimalna powinna wynosić co najmniej połowę średniego wynagrodzenia

W grudniu 2013 roku średnie wynagrodzenie wzrosło o 11 proc. w porównaniu z listopadem, natomiast przeciętna pensja w styczniu wyniosła zaledwie 90 proc. tego co miesiąc wcześniej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.