Kto spodziewa się premii rocznej w 2013 r.?

Ponad połowa mieszkańców metropolii nie spodziewa się premii, a jeśli już oczekują to mówią, że będzie ona w wysokości bonusu z poprzedniego roku. Mniejsze oczekiwania wobec gratyfikacji pieniężnych mają także kobiety.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto spodziewa się premii rocznej w 2013 r.?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

16 gru 2013 9:34


Work Service sprawdziło, jakie oczekiwania dotyczące dodatkowych wynagrodzeń mają pracownicy. Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa ankietowanych nie spodziewa się premii pieniężnej za przepracowany 2013 rok.

Widocznym pesymizmem wykazali się mieszkańcy metropolii - blisko 54,5 proc. nie spodziewa się w tym roku bonusu pieniężnego. Ci zaś, którzy oczekują wypłaty dodatkowego wynagrodzenia w przeważającej większości prognozują, że jego wysokość będzie zbliżona do premii wypłaconej za 2012 r. Tendencja ta jest obecna w badaniach różnych grup ankietowanych. To znaczy, że bez względu na parametry takie jak: wiek, wykształcenie, poziom wynagrodzenia, czy miejsce zamieszkania, jeśli spodziewamy się premii za 2013 rok, to nie większej, ale takiej samej, jak w roku ubiegłym.

Badanie wykazało również, że mniejsze oczekiwania mają kobiety niż mężczyźni. Wśród ankietowanych aż 61,1 proc. kobiet nie spodziewa się premii, podczas gdy wśród mężczyzn grono pesymistów wyniosło jedynie 47,4 proc.

- Premie roczne otrzymują głównie menedżerowie wyższego szczebla oraz pracownicy funkcji sprzedażowych. W tych grupach zawodowych pracuje więcej mężczyzn, niż kobiet i z tego wynika różnica w poziomie oczekiwań każdej z płci. Stanowiska najbardziej sfeminizowane nie są zbyt często obejmowane gwarancjami premii, stąd umiarkowane oczekiwania kobiet biorących udział w badaniu - powiedział Tomasz Hanczarek, Prezes Work Sernice.

Z nadzieją w przyszłość patrzą osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową (25-34 lata) - blisko połowa ankietowanych spodziewa się premii, a także pracownicy o stosunkowo ustabilizowanej sytuacji zawodowej (35-44 lata) - ponad 35 proc. badanych ma nadzieję na premię. Z przeprowadzonej analizy wynika także, że osoby zarabiające najmniej nie oczekują dodatkowego wynagrodzenia za przepracowany rok, ponieważ firma, w której pracują nie wypłaca premii rocznych.

W przypadku wynagrodzenia powyżej 2 tys. netto, oczekiwania pracowników rosną. Blisko 30 proc. osób zarabiających 2-3 tys. netto oczekuje premii, a wśród osób otrzymujących wynagrodzenie w wysokości 3-4 tys. premii spodziewa się już ponad 60 proc. badanych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.