Kto ma szansę dobrze zarobić w święta, kto w sylwestra?

Usługi i handel to miejsca, gdzie najczęściej można dorobić w okresie świąteczno-noworocznym. Za pracę hostessy albo przy pakowaniu koszy upominkowych i podczas inwentaryzacji można zarobić od 10 do 20 zł za godzinę. Za wystąpienie w roli św. Mikołaja jest szansa na nawet 180 zł za godzinę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kto ma szansę dobrze zarobić w święta, kto w sylwestra?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

24 gru 2013 7:40


Popyt na pracowników w branży handlowej i usługowej zwiększa się od początku listopada do końca stycznia. W tym roku porównując do minionych lat wzrosło zapotrzebowania na tzw. doradców klientów w sklepach z elektroniką i perfumeriach - wynika z danych Adecco Poland.

- W tym czasie cała działalność produkcyjna zostaje w zasadzie wyłączona. Natomiast działy, które mają jakkolwiek wspierać funkcjonowanie społeczności, są czynne i muszą być do pełnej dyspozycji. Pracują wszelkie lokale gastronomiczne, także niektóre kluby - wymienia Ewa Wardak, HR menedżer w firmie Adecco Poland.

Z kolei w okresie międzyświątecznym usługodawcy ograniczają swoją działalność, poza takimi jak zakłady kosmetyczne czy fryzjerskie, które są często odwiedzane przed zabawami sylwestrowymi.

Sama noc sylwestrowa jest okazją do zwiększenia obrotów przez firmy przewozowe.

- Te firmy zdecydowanie przeżywają boom. Pamiętajmy, że często dużo wcześniej są rezerwowane przez osoby, które chcą z takiej usługi w tym okresie skorzystać - zwraca uwagę Ewa Wardak.

Szczególnie poszukiwane są w tym okresie także osoby do pracy przy wykładaniu towarów w sklepach, aranżacji przestrzeni sklepowych i poświątecznej inwentaryzacji. Tu mogą zarobić od 10 do 14 zł brutto za godzinę. Przy promocji w dużych sieciach spożywczych stawki są nieco wyższe - od 15 do 20 zł brutto za godzinę. Jak informuje Adecco Poland, szczególne zapotrzebowanie jest na osoby wspierające sprzedaż napojów, produktów spożywczych, kosmetyków, produktów dla dzieci oraz sprzętu RTV i AGD.

- Formy zatrudnienia preferowane przez przedsiębiorców to zdecydowanie umowy zlecenia. Coraz częściej, i to należy chwalić, to są również umowy o pracę tymczasową, które mogą być obsługiwane przez agencję pracy tymczasowej. Jest to bezpieczniejsza forma zatrudnienia i gwarantująca otrzymanie wypłaty po zakończonej pracy - podkreśla Ewa Wardak. - Na pewno warto poszukać pracy w korporacjach, które też wspierają się różnymi formami pomocy. I to jest właściwie jedyne miejsce, które może nam zagwarantować oficjalne i rzeczywiście zgodne z prawem zatrudnienie.

Mimo że w wielu branżach święta i Sylwester to okres wytężonej pracy, pracodawcy nie zwiększają wynagrodzenia.

- Przedsiębiorcy nadal są dość zachowawczy i ostrożni i zmiana wynagrodzeń nie koreluje bezpośrednio z ilością pracy. Stawki nie odbiegają zdecydowanie od tego, co oferowane jest w trakcie całego roku - mówi Ewa Wardak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.