PARTNERZY PORTALU

Kto i kiedy dostaje czternastki. Górnicy, nauczyciele i emeryci

Pierwsze wypłaty czternastej emerytury trafią do seniorów pod koniec października. Czternastkę, nazwaną "jednorazowy dodatek uzupełniający" dostają także nauczyciele. Na jednorazową nagrodę roczną mogą liczyć również górnicy.

Kto i kiedy dostaje czternastki. Górnicy, nauczyciele i emeryci
Na czternaste wynagrodzenie mogą liczyć m.in. emeryci, renciści, nauczyciele czy górnicy (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto.
  • Na czternastkę dla nauczycieli w 2019 r. gminy wydały 61 mln zł, a w 2020 r. 2,5 razy więcej.
  • W Polskiej Grupie Górniczej czternasta pensja dla górników kosztowała ponad 300 mln zł, w Jastrzębskiej Spółki Węglowej - przeszło 113 mln zł.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty 14. emerytury. Trafi ona do emerytów i rencistów razem z wypłatami świadczeń listopadowych. - W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października – wskazała prezes ZUS.

Wysokość czternastej emerytury to 1250,88 zł brutto. Otrzymają ją osoby, które 31 października będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, na przykład emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego, renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Czternastki nie dostaną ci, których prawo do świadczeń będzie wówczas zawieszone.

Całość kwoty, a więc 1250,88 zł brutto, trafi do osób, których świadczenie podstawowe nie jest wyższe niż 2900 zł brutto (2415 zł netto). W przypadku wyższych kwot czternastka zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Dla przykładu jeżeli emeryt ma prawo do 3200 zł, jego czternastka będzie mniejsza o 300 zł, a więc otrzyma 950,88 zł.

Z danych ZUS wynika, że czternastka zostanie wypłacona blisko 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości dostanie ją około 7,9 mln Polaków.

Przypomnijmy, że w kwietniu emeryci i renciści dostali już trzynastą emeryturę w wysokości 1250,88 zł brutto.

Nauczyciele i górnicy też dostaną czternastą pensję

Czternastkę otrzymują także m.in. nauczyciele i górnicy.

Czternastkę, nazwaną "jednorazowy dodatek uzupełniający", dostają także nauczyciele. Wypłacana jest od 2008 roku. W skrócie jest to wypłacane raz w roku wyrównanie dla nauczycieli, którzy nie osiągnęli średniej płacy na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Kto i kiedy dostaje czternastki. Górnicy, nauczyciele i emeryci

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Nadavaryjny 2021-10-22 19:45:34

    A co ma czternasta emerytura do czternastej pensji?

  • Januszys 2021-10-22 16:13:18

    Panie redaktorze . 4300zl to była kwota bez podatku i wszelkich składek. Dla Pana i innych górnicy otrzymali 3200zł kwoty na rękę . Sam osobiście otrzymałem tą nagrodę ale w wysokości 2400zl dlaczego? Bo swoją ciężką pracą i zaangażowaniem przekroczyłem próg podatkowy i płace 32% podatku. Fajnie tak na kogoś nasrać na internecie co nie? Takich jak ja jest tysiące na kopalniach takich tzn płacących KUREWNE podatki na ten złodziejski kraj.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA