×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kto dostanie nasze pieniądze z ZUS? Ważne informacje

  • km
  • 9 mar 2023 15:08

Środki zapisane na subkoncie w ZUS podlegają podziałowi i wypłacie w razie m. in. śmierci ubezpieczonego. Tak, jak to ma miejsce w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w OFE.

Kto dostanie nasze pieniądze z ZUS? Ważne informacje
Osoby posiadające subkonto mogą wskazać osoby uprawnione do wypłaty środków na nim zapisanych po swojej śmierci (fot. HR Sigmund/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że osoby posiadające subkonto mogą wskazać osoby uprawnione do wypłaty środków na nim zapisanych po swojej śmierci. W każdym czasie można też zmienić swoją wcześniejszą dyspozycję.

Kluczowe jest złożenie odpowiedniego oświadczenia w ZUS

Ubezpieczeni, którzy nie zawarli umowy z otwartym funduszem emerytalnym mają obowiązek złożenia pisemnego oświadczenia o stosunkach majątkowych istniejących między nimi a ich współmałżonkami. ZUS przypomina także o możliwości wskazania osoby uprawnionej do otrzymania środków po śmierci ubezpieczonego.

- Warto z tego skorzystać. Brak takiego wskazania oznacza, że środki zapisane na subkoncie wchodzą do masy spadkowej - wyjaśnia dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS Ewa Kosowska.- W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, na podstawie złożonego wskazania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku.

Podział środków na subkoncie dokonywany w oparciu o złożone oświadczenie

ZUS wyjaśnia, że podział środków na subkoncie będzie dokonywany w oparciu o złożone przez ubezpieczonego oświadczenie i wskazanie, na podstawie wniosku, osoby uprawnionej do tych środków.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto dostanie nasze pieniądze z ZUS? Ważne informacje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA