×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kto bierze wakacje kredytowe? Odpowiedź może zaskoczyć

  • Autor: PAP/JP
  • Opublikowano: 1 wrz 2022 10:46

Na 30 sierpnia 2022 r. z wakacji kredytowych skorzystało 1,5 mln osób, czyli 44 proc., spośród 3,4 mln uprawnionych - poinformowało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej. Jak dodano, sięgnęły po nie w większości osoby, które nie mają opóźnień w spłacie rat kredytu hipotecznego.

Kto bierze wakacje kredytowe? Odpowiedź może zaskoczyć
Po wakacje kredytowe sięgnęły w większości osoby, które nie mają opóźnień w spłacie rat kredytu hipotecznego (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak zauważa BIK, przeciętnie korzystający z wakacji mają scoring (ocenę) na poziomie 83,4 punktów na 100.
  • Dodano, że 0,1 proc. wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, podczas gdy na pozostałych złotowych kredytach mieszkaniowych wskaźnik ten wynosi 5,5 proc.
  • Z wakacji kredytowych w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty kredytów mieszkaniowych wzrosły najbardziej. Doskwiera to zwłaszcza osobom, które zaciągały mieszkaniowe kredyty złotowe w ciągu ostatnich czterech lat.

"Na dzień 30 sierpnia 2022 r. sektor bankowy zaraportował do bazy BIK 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł. Zawieszenie spłaty rat dotyczy 44,5 proc. spośród 1,97 mln złotowych kredytów mieszkaniowych i stanowi 58 proc. ich wartości do spłaty" - poinformowało BIK w informacji prasowej.

Jak zauważa BIK, przeciętnie korzystający z wakacji mają scoring (ocenę) na poziomie 83,4 punktów na 100.

Czytaj też: Kredyty hipoteczne zaczynają parzyć Polaków. Takiego zjawiska jeszcze nie było

Zgodnie z danymi BIK na koniec sierpnia 30 sierpnia br. banki zaraportowały do Biura Informacji Kredytowej skorzystanie z wakacji kredytowych przez 1,5 mln osób, czyli 44 proc. spośród 3,4 mln uprawnionych. Jak wskazano, są to osoby, "które z pewnością znają wartość i znaczenie dobrej historii oraz wiarygodności kredytowej".

Spłatę kredytu mieszkaniowego odraczają osoby, które nie mają opóźnień i którym raty wzrosły najbardziej

Dodano, że 0,1 proc. wartości kredytów, dla których klienci wzięli wakacje kredytowe, ma opóźnienia w spłacie powyżej 90 dni, podczas gdy na pozostałych złotowych kredytach mieszkaniowych wskaźnik ten wynosi 5,5 proc.

Jak wynika z danych BIK, z wakacji kredytowych w największym stopniu skorzystały osoby, którym raty kredytów mieszkaniowych wzrosły najbardziej. Doskwiera to zwłaszcza osobom, które zaciągały mieszkaniowe kredyty złotowe w ciągu ostatnich czterech lat.

BIK podało, że dla kredytów zaciągniętych w latach 2018-2019 udział wakacji kredytowych to 52,5 proc., dla kredytów z lat 2021-2022 to 53,7 proc., a dla kredytów z lat 2008-2010 to 10 proc.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto bierze wakacje kredytowe? Odpowiedź może zaskoczyć
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA