PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Księgowi narzekają na pensje. Niemal połowa dostaje 5-7 tys. zł na rękę

  • jk
  • 14 lis 2022 20:00

Jak wynika z badania firmy inFakt, blisko połowa księgowych w Polsce (47 proc.) zarabia między 5 a 7 tys. zł netto. Co piąta osoba dostaje miesięcznie poniżej 5 tys. zł, a 18 proc. otrzymuje pensję większą niż 7 tys. zł.

Księgowi narzekają na pensje. Niemal połowa dostaje 5-7 tys. zł na rękę
Ponad 7000 zł netto zarabia 26 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet, mimo że to panie mają większe doświadczenie zawodowe (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Księgowi i księgowe w Polsce uważają, że ich zarobki są nieadekwatne do zajmowanego stanowiska - pogląd ten podziela 56 proc. osób zatrudniających pracowników, 57 proc. pracujących samodzielnie i 58 proc. zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
  • Długi staż pracy, przekraczający 20 lat, zwiększa szanse na wyższe zarobki – 13 proc. księgowych pracujących w zawodzie ponad dwie dekady zarabia więcej niż 10 tys. zł netto.
  • Niezależnie od zarobków, księgowi skarżą się na negatywne emocje towarzyszące ich pracy, a także na pensje nieadekwatne do zajmowanej w firmie pozycji.

Niezależnie od rodzaju zatrudnienia, księgowi i księgowe w Polsce uważają, że ich zarobki są nieadekwatne do zajmowanego stanowiska. Potwierdza to badanie firmy inFakt - pogląd ten podziela 56 proc. osób zatrudniających pracowników, 57 proc. pracujących samodzielnie i 58 proc. zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Największy odsetek księgowych (34 proc.), którzy uważają, że ich pensja jest odpowiednia do stanowiska, prowadzi własną firmę i nie zatrudnia pracowników.

Ile zarabia księgowy?

Ponad 7000 zł netto zarabia 26 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet, mimo że to panie mają większe doświadczenie zawodowe. Staż pracy powyżej 10 lat ma 80 proc. spośród badanych pań i 59 proc. panów.

Księgowi zarabiający najwięcej (powyżej 8000 zł netto) częściej niż inni prowadzą własną działalność gospodarczą (84 proc.). Natomiast osoby o najniższych zarobkach (do 5000 zł netto) pracują zwykle na podstawie umowy o pracę (76 proc.).

Czytaj też: To najbardziej poszukiwani pracownicy. Ich pensje wzrosły o 1/3

Księgowi przebijają barierę zarobków w wysokości 5000 zł zazwyczaj po 3 latach pracy w zawodzie. Osoby pracujące w księgowości dłużej niż 5 lat mogą częściej liczyć na zarobki powyżej 5000 zł netto. W przypadku księgowych dopiero rozpoczynających karierę zawodową, najwięcej (40 proc.) otrzymuje mniej niż 3000 zł netto miesięcznie.

Długi staż pracy, przekraczający 20 lat, zwiększa szanse na wyższe zarobki – 13 proc. księgowych pracujących w zawodzie ponad dwie dekady zarabia więcej niż 10 tys. zł netto. Dla porównania, taką samą kwotę dostaje co miesiąc 5 proc. osób o stażu pracy wynoszącym 5-10 lat.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Księgowi narzekają na pensje. Niemal połowa dostaje 5-7 tys. zł na rękę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • ahtak 2022-11-14 21:43:18

    Rozumiem że podstawą "artykułu" jest ukryta reklama, jednak łączę się w bólu (lub bulu) z księgowymi. Radosna tfurczość jest motorem gospodarki najwyraźniej. W zarobki nie wnikam - nie podano źródeł tych informacji - więc zakładam, że zostały wzięte "z sufitu" pod "artykuł".

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA