PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Król rekrutacji jest jeden. Bańka nadmuchana do niemożliwości, ale jeszcze nie pęka

  • KDS
  • 28 cze 2022 15:20

IT nadal króluje na rynku rekrutacyjnym. Jak wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs, w ujęciu rok do roku w maju liczba ofert pracy wzrosła o 75 proc. W górę poszły też wynagrodzenia. Największe podwyżki dotyczą ludzi na stanowiskach project i product management oraz w obszarze Big Data.

Król rekrutacji jest jeden. Bańka nadmuchana do niemożliwości, ale jeszcze nie pęka
W IT w maju 2022 roku odnotowano 74,8-procentowy wzrost liczby ogłoszeń o pracę w stosunku do maja 2021 roku (fot. Unsplash/Per Loov)
REKLAMA
  • No Fluff Jobs, serwis z ogłoszeniami dla branży IT, porównał kondycję rynku IT w maju 2022 do analogicznego miesiąca w 2021 roku.
  • Jak się okazało, liczba ofert pracy w tym obszarze rok w rok wzrosła o 75 proc. Największe wzrosty wynagrodzeń odnotowano na stanowiskach project i product management oraz w obszarze Big Data.
  • Najwyższy wzrost w zakresie udziału w rynku poszczególnych specjalizacji w porównaniu z majem 2021 odnotował Fullstack (blisko 2 pkt. proc.). To pokazuje, że rynek cały czas szuka doświadczonych i kompleksowych specjalistów IT.

– Na rynku pracy IT wciąż widać kilka silnych trendów. Po pierwsze liczba ofert pracy rośnie rok do roku, miesiąc do miesiąca. W maju 2022 roku odnotowaliśmy wzrost o 74,8 proc. w stosunku do maja 2021 roku. Po drugie firmy dalej najchętniej szukają doświadczonych i wszechstronnych specjalistów IT. Udział ogłoszeń skierowanych do Fullstack Developerów zaliczył najwyższy wzrost – o prawie 2 pkt. proc. (porównując maj 2021 do maja 2022) – komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Z najnowszych danych No Fluff Jobs wynika, że mediana dolnych widełek wynagrodzeń w przypadku umów o pracę spadła o 6 proc., natomiast górnych nie uległa zmianie. W maju 2022 roku mediana wynosiła 9,4-15 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Natomiast w przypadku umów B2B mediana górnych widełek wzrosła o 5 proc., a dolnych pozostała bez zmian. W maju 2021 roku był to poziom od 14 tys. złotych netto plus VAT do 20 tys. złotych netto plus VAT, a w maju tego roku od 14 tys. złotych netto plus VAT do 21 tys. złotych netto plus VAT.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

grafika: No Fluff Jobs
grafika: No Fluff Jobs

No Fluff Jobs przeanalizował oferowane stawki w specjalizacjach związanych z programowaniem: Backend, Frontend oraz Fullstack. We wszystkich z nich odnotowano wzrost zarówno dolnych, jak i górnych widełek wynagrodzeń. Wyjątkiem jest obszar Fullstack, gdzie w przypadku umów o pracę dolna wartość widełek pozostała bez zmian, a górna nieco spadła (w zeszłym roku zarobki w kategorii Fullstack oscylowały między 10 tys. a 18,9 tys. złotych brutto, natomiast w maju 2022 roku – między 10 tys. a 15 tys. złotych brutto).

Z kolei w przypadku Frontendu było to 14,2-21 tys. złotych netto plus VAT na B2B oraz 12-18 tys. złotych brutto na umowę o pracę. Na najwyższe wynagrodzenie w przypadku B2B mogli liczyć programiści i programistki zajmujący się Backendem. Tutaj widełki oscylowały między 15,1 a 23 tys. złotych netto plus VAT. Dla tych zatrudnionych na umowę o pracę było to 12,5-18 tys. złotych brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Król rekrutacji jest jeden. Bańka nadmuchana do niemożliwości, ale jeszcze nie pęka

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA