Kraków: W branży turystycznej płace są mniejsze

Krakowianie pracujący w turystyce dostają o 1 tysiąc zł mniejsze wynagrodzenie niż pracownicy innych branż.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kraków: W branży turystycznej płace są mniejsze

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 mar 2015 20:59


Według raportu "Gospodarka turystyczna w Krakowie" przygotowanego przez Urząd Statystyczny, w branży turystycznej w 2014 r. działało w mieście 15,5 tys. podmiotów. Najwięcej, bo 31,5 proc. z nich to firmy transportowe. Dużo jest podmiotów: gastronomicznych (21,8 proc.), zajmujących się rękodziełem i sprzedażą detaliczną (20,7 proc.), biur podróży i przewodników (7,3 proc.). Dominują firmy małe zatrudniające do 9 osób (ponad 96 proc.), a podmioty „duże”, gdzie jest powyżej 49 pracujących stanowią zaledwie 0,4 proc.

W sektorze turystycznym w Krakowie pracuje według szacunków ok. 38 tys. osób. Najwięcej jest ich w firmach oferujących pamiątki i rękodzieło, w gastronomii i placówkach kultury. O ile średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Krakowie wynosiło w 2014 r. 4 tys. 092 brutto, to w branży turystycznej było o 1 tys. zł niższe - ok. 3 tys. zł.

Czytaj też: SSSE: biznes ciągnie do turystycznego Ełku

Według danych Urzędu Statystycznego po pierwszym roku aktywności na rynku największe szanse na przetrwanie mają podmioty z grupy "transport" (91,8 proc.), najmniejsze z grupy "rękodzieło i sprzedaż detaliczna" (76,6 proc.). W kolejnych latach działalności nadal najtrudniejsza jest sytuacja podmiotów "rękodzieło i sprzedaż detaliczna" oraz firm gastronomicznych, a najlepiej radzą sobie z utrzymaniem się na rynku firmy transportowe, obiekty noclegowe oraz biura podróży i przewodnicy.

W pierwszym półroczu zeszłego roku w Krakowie działały 802 obiekty noclegowe, w tym: 434 hotele i 303 niekategoryzowane obiekty noclegowe, wśród których dominują hostele zakładane głównie w centrum miasta.

W latach 2012 – 2014 przedsiębiorstwa z branży turystycznej w Krakowie osiągały dodatnie wyniki finansowe. Najwyższe zyski miały w drugiej połowie 2013 r., najsłabsze wyniki w I półroczu 2012 r. Najlepsze wyniki finansowe odnotowały podmioty prowadzące obiekty noclegowe.

- Dla Krakowa turystyka była, jest i będzie motorem gospodarki i trzeba starać się utrzymać atrakcyjność turystyczną miasta – powiedział dyrektor Urzędu Statystycznego w Krakowie dr Krzysztof Jakóbik. - Ok. 10,2 proc. PKB wytworzonego w Krakowie to efekt działania branży turystycznej - mówił.

Zapowiedział, że Urząd przymierza się do przeprowadzenia badania, jak na ruch turystyczny wpłynęło otwarcie Tauron Areny Kraków i Centrum Kongresowego ICE. - Można spodziewać się, że mają one istotny wpływ na zwiększenie atrakcyjności miasta dla organizacji spotkań biznesowych, wydarzeń kulturalnych i sportowych – dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.