PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kościński: Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2021 14:57

Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kościński: Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy
Minister finansów Tadeusz Kościński podczas rozpoczętego w poniedziałek Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Jak wskazał Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Polski Ład jest po to, aby podtrzymać rozwój gospodarki, aby wzmocnić odbicie gospodarcze i podtrzymać konsumpcję, bo jeśli więcej wydajemy, to sklepy zarabiają lepiej, jest praca.
  • Drugim zadaniem Polskiego Ładu jest zresetowanie regresywnego klina podatkowego.
  • Również prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys uważa, że propozycje z Polskiego Ładu są dobre.

"W ostatnim roku mieliśmy pierwszą od lat recesję. Polski Ład jest po to, aby podtrzymać rozwój gospodarki, aby wzmocnić odbicie gospodarcze i podtrzymać konsumpcję, bo jeśli więcej wydajemy, to sklepy zarabiają lepiej, jest praca. Drugim zadaniem Polskiego Ładu jest zresetowanie regresywnego klina podatkowego. I myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin" - mówił Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Szef MF wziął udział w dyskusji poświęconej "Planowi gospodarczemu dla Polski". Podczas panelu odniósł się także do tezy, że w roku 2023 konieczne będą cięcia gospodarcze.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W budżecie na rok 2022 nie używamy już terminologii +finanse publiczne+, tylko general government, aby wszystko było przejrzyste. Agencje ratingowe, instytucje finansowe wiedzą, jaki mamy stan finansów publicznych. Na koniec lipca mieliśmy 35 mld zł nadwyżki w budżecie, w sierpniu ta tendencja się utrzymała. W przyszłym roku deficyt sektora general government wynosić będzie 2,8 proc, a więc poniżej wymogów z Traktatu z Masstricht, dług będzie wynosić 55 proc. PKB, a więc także poniżej wskaźników wymaganych przez KE. Nie spodziewam się kłopotów w 2023 r.; pamiętajmy, że recesja się już skończyła, a więc pieniądze, które wydawaliśmy na ratowanie firm, już nie będą potrzebne, więc wydatki będą mniejsze, a dochody będą dobre" - powiedział minister finansów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kościński: Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA