×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koronawirus zatrząsł portfelami Polaków. Oto, gdzie zarobisz najwięcej w 2021 roku

  • Justyna Koc
    jk
  • 28 gru 2020 12:00

Branża IT, budownictwo i nieruchomości oraz e-commerce i digital marketing wbrew kryzysowi w górę. Za to w turystyce, gastronomii, hotelarstwie, retailu oraz produkcji seryjnej - zarobki lecą w dół. Oto dane z najnowszego raportu płacowego Devire "Przegląd wynagrodzeń. Polska 2021”.

Koronawirus zatrząsł portfelami Polaków. Oto, gdzie zarobisz najwięcej w 2021 roku
Według NBP podwyżki wynagrodzeń rok do roku w 2021 roku wyniosą od 3,4 proc. w pierwszym kwartale do 5,9 proc. w ostatnim (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Rok 2020 przyniósł wiele zmian w poziomie oferowanych wynagrodzeń.
  • Część pracodawców była zmuszona uszczuplać swoje struktury, część wysyłała pracowników na przymusowe urlopy, zmniejszano wynagrodzenia lub wstrzymywano premie i bonusy.
  • Są jednak i takie branże, dla których pandemia stała się katalizatorem zmian. Tutaj pensje wzrosły.

Pierwszą falę zwolnień obserwowaliśmy głównie w: transporcie, branży turystycznej, HORECA, w usługach, szkoleniach, eventach. Przez wprowadzenie ograniczeń w handlu ucierpiała gastronomia, rozrywka i handel inny niż spożywczy. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w tych sektorach pracodawcy decydowali się na zmniejszanie poziomu wynagrodzeń.

Płace poszły w dół

Branże, w których pracownicy otrzymali niższe wynagrodzenie to HORECA (62 proc. pracowników odczuło spadek pensji), retail (37 proc.) i produkcja seryjna (36 proc.).

Źródło: Devire
Źródło: Devire

Dorota Hechner, menedżer pionu rekrutacji stałych w Devire wyjaśnia, że spadek wynagrodzeń wynikał między innymi z tymczasowych obniżek poziomu płac lub zakresu godzin pracy, etatu.

Czytaj też: Polska płaca goni średnią unijną. To już za 18 lat

- Część firm zamrażała również wypłaty premii i bonusów. Wszystkie te działania miały na celu zmniejszenie bazy kosztowej w organizacjach. Pamiętajmy jednak, że presja płacowa w przypadku najbardziej pożądanych specjalizacji przybrała na sile, często również w firmach szukających w tym czasie oszczędności - komentuje Hechner.

W tych branżach zarobki rosną

Dla wielu branż pandemia stała się katalizatorem zmian. Mówi się, że to najbardziej skuteczny digital transformation manager, który zmobilizował do szybszego unowocześnienia biznesów, rozwoju kanału sprzedaży online i przeniesienia jeszcze większej części budżetów do internetu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Koronawirus zatrząsł portfelami Polaków. Oto, gdzie zarobisz najwięcej w 2021 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA