Kopacz: Jeśli Platforma wygra wybory, do końca roku płaca minimalna 12 zł za godzinę

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała minimalną stawkę godzinową nie mniejsza niż 12 zł do końca roku pod warunkiem rządów PO. Dodała, że dzisiaj Polskę na to stać.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: Jeśli Platforma wygra wybory, do końca roku płaca minimalna 12 zł za godzinę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

2 paź 2015 11:35


Beaty Szydło z PiS zadeklarowała, że do Sejmu trafi jeszcze w piątek projekt ustawy o minimalnej stawce godzinowej na poziomie 12 zł i że będzie to test dla Platformy, czy na ostatnim posiedzeniu Sejmu zagłosuje za takim rozwiązaniem.

Kopacz powiedziała, że Beata Szydło jeździ po Polsce i albo apeluje, albo testuje, a sama kandydatka PiS na premiera nie zdała testu jako parlamentarzystka, bo powinna znać regulamin Sejmu.

Regulamin mówi, że nawet projekt poselski wymaga konsultacji i oceny poprawności legislacyjnej, a do końca kadencji pozostało jedno dwudniowe posiedzenie Sejmu - wyjaśniła premier. Złożenie projektu Kopacz oceniła jako gest wyborczy.

Sprawdzian rządów

- Pani Beata Szydło wykorzystuje ten ostatni moment, nie mając do powiedzenia nic przez ostatnie tygodnie, powiedziałabym nawet miesiące, poza tymi obietnicami bez pokrycia i apelowaniem do mnie. Dzisiaj próbuje na finiszu powiedzieć: kogokolwiek sprawdzam - mówiła premier.

- Ja swój sprawdzian po roku rządzenia zdałam. Ja złożone obietnice wypełniłam, dlatego informuję państwa, że jeśli Platforma Obywatelska będzie rządzić, do końca tego roku projekt, poprawny projekt legislacyjny, trafi do Sejmu i jeszcze w tym roku będzie przegłosowana minimalna stawka godzinowa nie mniejsza niż 12 zł. Tak, jak to zadeklarowałam na konwencji programowej - powiedziała Kopacz.

Zaznaczyła, że była inna sytuacja gospodarcza kraju, gdy SLD w trakcie kadencji składał projekt minimalnej stawki godzinowej.

- W ostatnich miesiącach Unia Europejska, Komisja Europejska zdjęła z Polski procedurę nadmiernego deficytu. Uzdrowiliśmy finanse publiczne i uczciwie mówimy Polakom: Polskę dzisiaj stać na to, żeby stawka godzinowa była nie mniejsza niż 12 zł - mówiła.

Ograniczenie gier partyjnych

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas briefingu prasowego w Sopocie w czasie Europejskiego Forum Nowych Idei powiedział, że także PSL w swoim programie ma te 12 zł za godzinę.

Przypomniał, że jeszcze rok czy dwa lata temu byli tacy, którzy liczyli, że w Polsce są gotowi, dobrzy kandydaci do pracy na poziomie 10 zł na godzinę. Powołał się tutaj na amerykański Amazon.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.