PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kontrowersyjny sposób na likwidację biedy w Polsce. Start już za dwa lata

W Polsce ma zostać przeprowadzony eksperyment dotyczący dochodu gwarantowanego. - Dodatkowy zastrzyk gotówki dla społeczeństwa nie spowoduje, że firmy zainwestują w tym regionie. Skutek będzie odwrotny – dochód gwarantowany przyczyni się do umocnienia bezrobocia i biedy - komentuje dr Błażej Podgórski z Katedry Finansów na Akademii Leona Koźmińskiego.

Kontrowersyjny sposób na likwidację biedy w Polsce. Start już za dwa lata
Wprowadzenie dochodu gwarantowanego może być hamulcem dla gospodarki (Fot. Nemesia Production/Unsplash)
REKLAMA
 • Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach. Ma trwać dwa lata i zostanie przeprowadzony na grupie minimum 5 tys. mieszkańców (maksymalnie 31 tys.), którzy co miesiąc będą otrzymywać 1,3 tys. zł.
 • Dr Błażej Podgórski z Katedry Finansów na Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że wprowadzenie tego rozwiązania będzie hamulcem dla gospodarki. Jego zdaniem w obecnej sytuacji musimy napędzać rozwój pracą.
 • Analitycy podkreślają też, że Polska nie jest gotowa finansowo na wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Polska ma być kolejnym krajem, w którym testowany będzie bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment odbędzie się w gminach na Warmii i Mazurach. Ma trwać dwa lata i ma zostać przeprowadzony na grupie minimum 5 tys. mieszkańców (maksymalnie 31 tys.), którzy co miesiąc będą otrzymywać 1,3 tys. zł.

Czuwać nad nim będzie Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. W zespole przygotowującym pilotaż uczestniczą m.in. dr Maciej Szlinder z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz socjologowie z tej samej uczelni – dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy BDP, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 r. - mówi dr Maciej Szlinder dla portalu uniwersyteckie.pl, podlegającego pod UAM.

Póki co nie wiadomo, kiedy ruszy eksperyment. - Jesteśmy na etapie planowania, "deski kreślarskiej". Najwcześniej możemy zacząć nasze działania za dwa lata, o ile będzie spełnionych kilkadziesiąt warunków - tłumaczy w rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl Radomir Matczak, ekspert ds. Związku Miast Polskich, który współpracuje ze Stowarzyszeniem Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (9)

Do artykułu: Kontrowersyjny sposób na likwidację biedy w Polsce. Start już za dwa lata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Roman 2022-05-31 16:24:23

  Następny pomysł popierania nierobów i cwaniaków typu ona siedzi w domu z 3 dzieciakami z nudów wiecznie na spacerze z koleżankami albo na tipsach wypoczęta on pracuje na lewo a po pracy czapeczka na łeb i piwko w parku z kolesiami 500+ ,bon turystyczny ,mieszkanie z urzędu , pomoc z mopsu karta dużej rodziny i żyją lepiej niż ci którzy uczciwie pracują dzieci odchowane bez pomocy Państwa kredyt mieszkaniowy do emerytury o wypoczynku nie wspomnę bo jak dobrze idzie to raz na parę lat. I właśnie takim rząd będzie dawał a tym drugim zabierał na utrzymanie nierobów I patologii.

 • Fiona 2022-05-31 15:28:23

  Miałoby by to sens, gdyby zostały zlikwidowane MOPSy i byłby to jedyny zasiłek dla niepracujących i motywacja dla pracujących , a tak, to nie ma żadnego sensu

 • Won pisiory 2022-05-30 17:02:07

  Ludzie wy to jak macie na jakąś czarna godzinę z PLN to się PLN pozbądźcie, bo wam wszystko zabiorą w inflacji na ten je bany socjalizm

 • Realia 2022-05-30 15:15:50

  Przetestowane w Finlandii. Porażka pełna. Po co to powtarzać w innym miejscu? Wynik będzie podobny.

  • Sfhj 2022-05-30 16:35:47

   Żadna porażka. W Finlandii są socjale i wprowadzenie dochodu bezwarunkowego by pozbawiło pracy urzędników socjalnych. Więc im się to nie podoba.

   • Realia 2022-05-30 18:40:03

    Poczytaj, nie p.. l.

  • Gosc 2022-05-30 17:00:08

   U nas już był ten eksperyment , czy się stpo czy się leży 2000 się należy i wszyscy leżeli,

 • Adrian 2022-05-30 11:05:00

  Firmy i tak tam nie zainswrstują. A że w Polsce nie ma zasiłków dla bezrobotnych to nawet nie mają za co gdzieś pojechać za pracą. Za granicą jak mówiłem że byłem w Polsce bezrobotnym bez zasiłku to myśleli że coś kręcę no jak można być bezrobotnym bez zasiłku. Przed wojną na ten przykład bezrobotni powstańcy śląscy szli pieszo przez lasy za pracą do Reichu, albo ludzie z całego kraju szli pieszo za pracą do budowanego COPu ale po drodze za okazaniem książeczki rajzerskiej wioski ich nocowały i karmiły. Dziś ani nie da się przemieszczać pieszo ani nikt po drodze za darmo nie nakarmi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA