PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec z wypłatą "pod stołem". Ministerstwo rozważa różne warianty

Problem wypłacania części pensji pod stołem nie jest nowy, jednak nikt nie próbuje go zlikwidować, a obecne przepisy tylko go umacniają. Bo nawet, jeśli pracownik chciałby coś z tym zrobić, to i tak się na to nie zdecyduje w sytuacji, kiedy może zostać zostanie obarczony grzywną. Dzięki temu pracodawca trzyma go w szachu - mówi Paulina Matysiak, posłanka Razem, która zdecydowała się podjąć próbę zmiany prawa w tym zakresie.

Koniec z wypłatą "pod stołem". Ministerstwo rozważa różne warianty
Problem wypłacania części pensji pod stołem nie jest nowy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Obecnie zgodnie z polskim prawem pracownik, który przyjmuje część wypłaty „pod stołem”, musi liczyć się z tym, że podaje przed urzędem skarbowym nieprawdę, w wyniku czego musi zapłacić grzywnę. Co więcej, kiedy nie ujawnia wszystkich dochodów, oszukuje fiskusa i tym samym naraża budżet państwa na straty, wtedy podlega także innym karom zawartym w kodeksie karnym skarbowym.

Jednak jak tłumaczy resort finansów, w kontekście odpowiedzialności podatnika, czyli pracownika, należy zwrócić uwagę, że przepisy nie warunkują złożenia przez niego zeznania od otrzymania informacji PIT-11 od pracodawcy.

- Podatnik jest zobowiązany do złożenia takiego zeznania i wykazania w nim wszelkich uzyskanych w roku podatkowym dochodów, które podlegają opodatkowaniu. Co oznacza, że wynagrodzenie wypłacone „pod stołem" również kwalifikuje się jako dochód do opodatkowania. Jeżeli skutkiem niewykazania tego dochodu jest uszczuplenie lub narażenie na uszczuplenie podatku dochodowego, podatnik może odpowiadać za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe - wyjaśnia resort finansów.

Problem znany od lat

- Problem wypłacania części pensji pod stołem nie jest nowy, jednak nikt nie próbuje go zlikwidować, a obecne przepisy tylko go umacniają. Bo nawet jeśli pracownik chciałby coś z tym zrobić, to i tak się na to nie zdecyduje w sytuacji, kiedy zostanie obarczony grzywną. Dzięki temu pracodawca trzyma go w szachu - komentuje w rozmowie z PulsHR.pl Paulina Matysiak, posłanka Razem, która zdecydowała się podjąć próbę zmiany prawa w tym zakresie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Koniec z wypłatą "pod stołem". Ministerstwo rozważa różne warianty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Namarginesie 2021-04-26 16:06:48

  No po prostu nie wierzę w to co czytam. Portal dla profesjonalistów nazywający się puls HR zamieszcza taką oto analizę. 1. Ci wredni pracownicy zmuszają swoich pracodawców do wypłacania pieniędzy pod stołem, bo nie zależy im na wyższym zasiłku w czasie choroby ani wyższej emeryturze. 2. Dla biednych pracodawców jako istot wodzonych na pokuszenie, jest to jedynie propozycja " kusząca. 3. W wyniku oszustwa podatkowego wrednych robotników państwo i ZUS tracą wpływy do budżetu. 4. Urząd skarbowy jeśli stwierdzi uszczuplenia, może ukarać uwaga : pracownika. Fakty natomiast są takie: 1. pracownicy zainteresowani są płacą netto, i tak naprawdę są zainteresowani, aby była ozusowana i opodatkowana. 2. Oni ( pracownicy) są podatnikami, ale płatnikiem jest pracodawca, i to jego obciążają daniny ze stosunku pracy, a tym samym podnoszą koszty, a wszelkie nieprawidłowości w rozliczeniach obciążają jego. 3. Przewaga konkurencyjna polskich firm bierze się głównie z dumpingu płacowego, i tyle . w przypadku prawidłowego rozliczenia nie byłoby ich stać np. na 15 tys. opłat miesięcznych za luksusowego mercedesa, i inne takie. 4. stąd też to pracodawcy wymuszają na pracownikach lewe umowy zlecenia, B2B i kasę pod stołem, traktują ich niewolników zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. 5.Na początek, aby rozwiązać problem poddaję pod rozwagę: aby w przypadku ujawnienia procederu nie karać pracownika, tylko pracodawcę jako płatnika, bo to on de facto oszukuje skarb państwa, będąc zobowiązanym do prawidłowego naliczenia i opłaty danin od wypłaconych kwot, a nie czyni tego mając 100% wiedzę o przestępstwie, a w decydującej liczbie przypadków je inicjuje. Dopiero po udowodnieniu, że przestępstwo zostało zainicjowane przez pracownika, ukarać go jako współsprawcę.

  • Krzysztof 2021-04-26 20:56:56

   A jak już wystrzelasz ,wytrujesz ,spalisz i rozrzucisz prochy tych podłych pracodawców a i tak ci zabraknie na piwo pod budką ,kogo tym razem będziesz winił?

   • Zboczku 2021-04-26 22:44:39

    Jeszcze byś się zdziwił jak bardzo nie stoję pod budka z piwem, najprostsza argumentacja Januszy biznesu jest właśnie taka jak twoja, każdy kto nie daje się wykorzystywać to idiota spod budki z piwem. To wasze poczucie wyższości i misji, "dajecie pracę" jesteście zbawcami ludzkości, bo otworzyliście kolejna hurtownię albo zakład montażu czegoś tam i dajecie łapówki . Prowadzenie firm i "dawanie pracy" oraz zbawianie ludzkości nie jest obowiązkowe. Jak nie chcecie uczciwie płacić to zwalniać ludzi i do roboty samemu z rodziną.

 • ABCXYZ 2021-04-26 14:26:52

  przecież to rządowi pisowscy złodzieje najwięcej kradną

 • dsa 2021-04-26 11:13:33

  Najpierw niech się wezmą za nierobów, co żyją na socjaliste całe życie.

 • jgregor 2021-04-26 10:47:42

  Chcą zabrać nam więcej pieniędzy i dać kurskim i rydzykom na zabawę.

 • Rozsadny 2021-04-26 07:51:13

  Absolutnie nie można się zgodzić z poniższą tezą w przypadku mężczyzn.: "Tracą też - w perspektywie długoterminowej - sami pracownicy, którzy tylko od części swojego wynagrodzenia mają odprowadzane składki na przyszłą emeryturę." ZUS dla mężczyzn jest wybitnie niekorzystny, zarówno ze względu na późniejszy wiek emerytalny, jak i wyliczenie podstawy - do wyliczenia 'przewidywalnej' długości życia dla mężczyzn bierze się średnią długość życia i mężczyzn i kobiet. A kobiety statystycznie żyją o 8 lat dłużej. Skutkuje to wyraźnie niższą emeryturą. Wypłatę pod stołem biorą pracownicy fizyczni. 70% z nich nie dożywa emerytury, a ci którzy dożyją żyją bardzo krótko.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA