×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Koniec tajemnicy wynagrodzenia. Pracownicy poznają zarobki swoich kolegów

Parlament Europejski 30 marca 2023 r. przyjął nowe przepisy dotyczące jawności płac. Oznacza to koniec tajemnicy wynagrodzenia – pracownicy będą mogli porównać swoje wynagrodzenie z pensją innych osób zatrudnionych na tych samych stanowiskach.

Koniec tajemnicy wynagrodzenia. Pracownicy poznają zarobki swoich kolegów
Kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni fot. Shutterstock
REKLAMA
 • Dzięki nowym przepisom przedsiębiorstwa będą musiały podawać informacje, które ułatwią pracownikom porównywanie wysokości wynagrodzeń i umożliwią identyfikację różnic płacowych.
 • Pracodawcom, którzy nie przestrzegają przepisów, będą grozić sankcje, w tym kary finansowe.  Przedsiębiorstwa, w których luka płacowa przekracza 5 proc., będą musiały wprowadzić zmiany.
 • Parlament Europejski przekonuje, że kobiety w Unii Europejskiej za tę samą pracę zarabiają średnio o 13 proc. mniej niż mężczyźni.

Parlament Europejski 30 marca 2023 r. przyjął nowe przepisy stosunkiem głosów 427 do 79 (76 posłów wstrzymało się od głosu).

Przepisy te przewidują, że struktury płac umożliwiające porównywanie wynagrodzeń będą musiały opierać się na neutralnych płciowo kryteriach.

Neutralne płciowo mają być także systemy oceny i klasyfikacji, które wchodzą w skład tych struktur. Ogłoszenia o naborze i nazwy stanowisk też będą musiały być neutralne płciowo, zaś procesy rekrutacji – niedyskryminacyjne.

Będą kary za lukę płacową między kobietami a mężczyznami

Jeżeli sprawozdania z wynagrodzeń wykażą 5-procentową lukę płacową między kobietami a mężczyznami, pracodawca będzie musiał przeprowadzić ocenę wynagrodzeń we współpracy z przedstawicielami pracowników.

Wobec pracodawców, którzy naruszają przepisy, państwa członkowskie będą musiały wprowadzić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje, np. kary finansowe.

Pracownik, który poniósł szkodę w wyniku naruszenia przepisów, będzie mógł domagać się odszkodowania. Po raz pierwszy w nowych przepisach uwzględniono dyskryminację krzyżową, czyli ze względu na kilka cech jednocześnie, oraz prawa osób niebinarnych.

Zakaz tajemnicy wynagrodzenia i wpisywania jej do umów

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (11)

Do artykułu: Koniec tajemnicy wynagrodzenia. Pracownicy poznają zarobki swoich kolegów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • gość 2023-04-03 08:08:51

  Może być, tylko, że znowu akcent położony jest nie tam gdzie potrzeba. Pensja nie powinna zależeć od płci, wyznania, wieku czy rasy a od wydajności pracy i przydatności dla przedsiębiorstwa. Jeśli kobieta jest lepsza to powinna dostać więcej, ale jeśli jest gorsza, to mniej. A tu mamy próby urawniłowki, jak dawniej. W przeszłości też było hasł "wszyscy mamy te same żołądki". Zapomniano dodać, że mamy różne mózgi. Teraz też równouprawnienie płci doprowadza do następnego oszołomizmu i braku zdrowego rozsądku.

 • JK 2023-03-31 15:33:24

  kolejna zmiana, której bać się będą Janusze biznesu z Polski. Ciekawe, czy w ramach przepisów powstanie obowiązek pokazania wynagrodzenia jako kosztu pracodawcy. Dziś mówimy "pensja brutto, pensja netto", a wielu nie wie, że do "brutto" naliczyć doleży sporą kwotę "kosztu pracodawcy". Fajnie powiedzieć: Otrzymujesz 70% wynagrodzenia brutto. Trudniej powiedzieć obywatelowi 60% albo i mniej gdy wjedzie wyższy podatek... Tak drogi obywatelu, otrzymujesz 60% tego, co wydaje na wynagrodzenie Twój pracodawca.

  • Danuta 2023-03-31 17:51:27

   Szanowny JK przejrzystość zarobków i ich jawność w danej instytucji czy przedsiębiorstwie to oznaka,że jesteśmy krajem cywilizowanym, podobnie jak standardem w Europie cywilizowanej jest,że oferta pracy zawiera podane wynagrodzenie albo widełki, ja wiem,że my jesteśmy narodem bardzo zawistnym, ale pora wyjść z czworaków mamy XXI wiek :-)

 • IksDe 2023-03-31 14:34:18

  niebinarnych, buhahahah

 • Matti 2023-03-31 14:32:51

  u mnie panie mają wyższe mnożniki. czy jestem pokrzywdzony? czy młody, biały, pan hetero jest dyskryminowany?

  • Danuta 2023-03-31 17:53:23

   Będziesz mógł zażądać wyjaśnień, a jak nie podadzą obiektywnych kryterium to pozew za dyskryminację. chociaż to dziwne bo zazwyczaj w sfeminizowanych zawodach pensję idą w dół a nie do góry

 • Razparuk 2023-03-31 11:28:22

  Czyli chcesz podwyżkę, zacznij sę identyfikować jako kobieta...

  • Matti 2023-03-31 14:34:45

   jako niebinarny dziwoląg.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA