PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Koniec negocjacji w ZUS-ie. Pensje pracowników wzrosną średnio o 900 zł

 • jk
 • 22 lip 2022 10:05

900 zł brutto – średnio o taką kwotę wzrosną od 1 sierpnia wynagrodzenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Koniec negocjacji w ZUS-ie. Pensje pracowników wzrosną średnio o 900 zł
Pensje pracowników ZUS-u wzrosną od 1 sierpnia 2022 r. średnio o 900 zł brutto (Fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA

Jak informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność", pensje pracowników ZUS-u wzrosną od 1 sierpnia 2022 r. średnio o 900 zł brutto. Gwarantowana kwota podwyżki dla każdego pracownika to 600 zł brutto. Natomiast, na podwyżki uznaniowe pracodawca przeznaczył średnio 300 zł brutto na osobę.

- Pracownicy powinni być usatysfakcjonowani. Udało nam się wynegocjować pierwsze, znaczące podwyżki od dłuższego czasu. W ostatnich miesiącach sytuacja w ZUS była bardzo napięta, bo pracownikom dokładano coraz więcej obowiązków, m.in. obsługę kolejnych tarcz antykryzysowych, programów: 500 plus, Dobry Start czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a w ślad za tym nie szły dodatkowe środki – mówi Damian Eksterowicz, przewodniczący „Solidarności” w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Chorzowie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Porozumienie dotyczące wzrostu płac 10 organizacji związkowych, w tym NSZZ „Solidarność” podpisało z pracodawcą 4 lipca. Tylko jeden związek, Związkowa Alternatywa, odmówił podpisania porozumienia.

Czytaj też: ZUS ostrzega: przez jeden związek zawodowy może nie być podwyżek od lipca

- Jeden ze związków odmówił podpisania dokumentu, na co pracodawca zareagował, informując, że nie wprowadzi podwyżek w życie. W odpowiedzi, „Solidarność” wszczęła spór zbiorowy, domagając się realizacji zapisów porozumienia płacowego. W ślad za „S” poszło kilka innych organizacji związkowych, w efekcie 11 lipca podpisano kolejne porozumienie, które zobligowało pracodawcę do realizacji zapisów porozumienia z 4 lipca – informuje Damian Eksterowicz.

W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zatrudnionych jest ok. 43 tys. pracowników. W ZUS w Chorzowie pracuje ok. 1000 osób.

Pensje pracowników ZUS

Jak zaznacza rzecznik prasowy ZUS-u Paweł Żebrowski, przeciętne wynagrodzenie całkowite w 2021 roku wyniosło około 6400 zł. Natomiast średnia pensja zasadnicza to około 4850 zł.

- Powyżej przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego zarabia ponad 60 proc. pracowników zakładu. Do wynagrodzenia zasadniczego należy dodać regulaminowe premie kwartalne, które w 2021 roku stanowiły ponad 20 proc. wszystkich wynagrodzeń osobowych oraz inne składniki zmienne, np. nagroda z Zakładowego Funduszu Nagród tzw. 13-tka, nagrody jubileuszowe i inne składniki wynagrodzeń osobowych wynikające zarówno - dodaje Żebrowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Koniec negocjacji w ZUS-ie. Pensje pracowników wzrosną średnio o 900 zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • tyl 2022-07-25 10:21:13

  Kiedy dla Urzędów Pracy......???? mamy minimalną !!!!!!!!!

 • Niki 2022-07-22 11:03:43

  Dlaczego Czarnek jeszcze siedzi na stanowisku ministra MEN? Ten czlowiek robi z polskiej oświaty i kultury pośmiewisko na oczach całego świata.

 • Andrzej 2022-07-22 10:53:27

  A kiedy dla nauczycieli?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA