Koniec milionowych odpraw prezesów państwowych spółek. PiS ma przygotowany projekt

PiS chce opodatkować wysokie odprawy oraz odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji, które otrzymują prezesi i członkowie zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec milionowych odpraw prezesów państwowych spółek. PiS ma przygotowany projekt

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 lis 2015 19:56


Stosowny projekt nowelizacji ustawy o PIT ma być rozpatrywany na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w przyszłą środę (25 listopada).

- W kontraktach (prezesów i zarządów - PAP) pozapisywane są ogromne kwoty, czasem milionowe. Ponieważ nie można cofnąć podpisanych umów, to trzeba to opodatkować. Chociaż tyle możemy zrobić - powiedział PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk. Wysokie odprawy i odszkodowania dla zarządów spółek SP uznał za "skandaliczne".

O opodatkowaniu odpraw mówił również podczas debaty nt. expose Beaty Szydło Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Zakaz konkurencji

W projekcie za rozsądny próg w przypadku umów o zakazie konkurencji uznano okres 12 miesięcy, w czasie których spółka wypłaca byłemu członkowi zarządu odszkodowanie za niepodejmowanie zatrudnienia u konkurencji w wysokości pobranego przez ten sam okres wynagrodzenia.

W przypadku dłuższego okresu zakazu konkurencji nadwyżka ponad ten limit ma być opodatkowana stawką 65 proc.

Odprawy w spółkach Skarbu Państwa

W przypadku odpraw przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia. Jak wyjaśniają autorzy projektu, jest to spójne z tzw. ustawą kominową, która zakazuje przyznawania odpraw wyższych niż trzykrotność wynagrodzenia.

- Ze względu jednak na to, że notowano liczne patologie polegające na omijaniu przepisów ustawy kominowej, projektodawcy zdecydowali się na wprowadzenie opodatkowania nadwyżek ponad ten ustawowy limit - zapisano w uzasadnieniu projektu.

Nowela miałaby wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.