Koniec kryzysu na horyzoncie. Będziemy zarabiać więcej?

W mediach mainstreamowych coraz częściej słyszymy, że widać już koniec kryzysu, a na horyzoncie można dostrzec wyraźnie zbliżające się ożywienie gospodarcze. Jak na te wiadomości reagują polskie firmy? Czy planują podwyżki?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Koniec kryzysu na horyzoncie. Będziemy zarabiać więcej?

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 lis 2013 14:22


Ostatni kwartał roku jest to okres, w którym firmy przygotowują budżet na przyszły rok, a w konsekwencji planują wynagrodzenia, czyli także podwyżki. Razem z firmą Advisory Group TEST Human Resources sprawdzamy, o ile wzrosną wynagrodzenia w Polsce w 2014 roku.

Z najnowszego Raportu Płacowego wynika, że w firmach z kapitałem zagranicznym wynagrodzenia wzrosną zdecydowanie bardziej niż w polskich przedsiębiorstwach. Dla przykładu: w firmach zagranicznych pracownicy fizyczni będą zarabiać średnio o 2,95 proc. więcej, natomiast w tych z polskim kapitałem wzrost wynagrodzeń będzie wynosić średnio 1,04 proc.

Według Michała Grzyba z Advisory Group TEST Human Resources, ożywienie gospodarcze widać wyraźnie w branży motoryzacyjnej. Płace pracowników fizycznych wzrosną tam o 3,52 proc. Kryzysu nie przestraszyła się też branża IT. Podwyżki specjalistów wyniosą tam średnio 6 proc.

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się dodatki pozapłacowe. Pracodawcy z roku na rok korzystają z nich coraz chętniej. Widać to także w Jesiennym Raporcie Płacowym firmy TEST. Większość z pośród 353 firm uczestniczących w badaniu przyznaje takie benefity swoim pracownikom.

Wśród dodatków pozapłacowych oferowanych na stanowiskach specjalistycznych zdecydowanie najpopularniejsze jest finansowanie szkoleń zewnętrznych. Dość dużym zainteresowaniem cieszą się także dopłaty do zajęć sportowych. Widać wyraźnie, że pracodawcy finansują również rozwój swoich pracowników, dopłacając do ich studiów lub kursów językowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.