×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konfederacja Lewiatan: W budownictwie coraz więcej osób dostaje płacę minimalną

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 sty 2018 15:30

W branży budowlanej 31 proc. zatrudnionych otrzymywało minimalne wynagrodzenie w 2016 r. Dla porównania w 2013 r. było tych osób mniej, bo 28 proc. Co jest powodem wzrostu?

Konfederacja Lewiatan: W budownictwie coraz więcej osób dostaje płacę minimalną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W 2016 r. liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie wzrosła do 1 mln 465 tys.
  • Najwięcej osób z minimalną płacą było zatrudnionych w budownictwie, handlu, naprawie pojazdów samochodowych, zakwaterowaniu i gastronomii oraz w działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej.
  • Jak wskazuje dr Małgorzata Starczewskia-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, przyczyną tego stanu rzeczy w sektorze budowlanym są projekty inwestycyjne realizowane przez firmy w trybie zamówień publicznych

Sytuacja na rynku pracy - malejące bezrobocie, rosnące wynagrodzenia - nie zmienia podejścia do minimalnego wynagrodzenia. Odsetek osób otrzymujących płace minimalną w niektórych branżach rośnie. Szczególnie w budownictwie (31 proc. ogółu zatrudnionych w 2016 r.), handlu, naprawie pojazdów samochodowych, zakwaterowaniu i gastronomii oraz w działalności w zakresie usług administrowania i działalności wspierającej (24 proc.).

- Szczególnie ciekawa jest sytuacja w budownictwie, gdzie w 2016 r. 31 proc. zatrudnionych otrzymywało minimalne wynagrodzenie, a w 2013 r. było tych osób mniej, bo 28 proc. Sytuacja znacznie się pogorszyła. Wydaje się, że ważną przyczyną tego stanu rzeczy są projekty inwestycyjne realizowane przez firmy budowlane w trybie zamówień publicznych. Mimo zmian w prawie ciągle o wyborze firm realizujących projekty inwestycyjne decyduje najniższa cena. Przedsiębiorstwa budowlane, nie mając wpływu na większość kosztów, pilnują tych, na które wpływ mają - wynagrodzeń. Ale i tak często okazuje się to niewystarczające i wiele firm budowlanych traci płynność finansową, a część upada - komentuje dr Małgorzata Starczewskia-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Jak wskazuje ekspertka, polityka wyboru ofert z najniższą ceną „mści się" także na instytucjach publicznych. W 2017 r. coraz więcej przetargów ogłaszanych przez instytucje publiczne pozostawało bez odpowiedzi ze strony przedsiębiorców, albo zgłaszała się do przetargu jedna firma. Efekt - znacznie mniej rozpoczętych i realizowanych inwestycji finansowanych z pieniędzy publicznych (unijnych i krajowych) niż było to możliwe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan: W budownictwie coraz więcej osób dostaje płacę minimalną

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA