×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Konfederacja Lewiatan: Podwyżka płac musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy

 • Justyna Koc
  jk
 • 10 maj 2018 13:04

- Podwyżka płac, w tym płacy minimalnej, musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy. W przeciwnym razie polskie produkty i usługi staną się mniej konkurencyjne. Osłabnie eksport, nasili się import i narazimy się na kryzys oraz bezrobocie, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy południowej Europy – ocenia Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan: Podwyżka płac musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Konfederacja Lewiatan proponuje wzrost minimalnej płacy w przyszłym roku o 5,6 proc., w stosunku do 2018 r.
 • Oznacza to wzrost z 2100 zł w tym roku do 2217 zł w roku przyszłym.
 • Godzinowa stawka płacy minimalnej wzrosłaby do 14,5 zł.
 • Jak jednak zaznaczają pracodawcy, podwyżka płac musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy.

Rząd przewiduje wzrost wydajności pracy o 3,1 proc w 2018 r. i o 3,5 w 2019 r. oraz inflację 2,3 proc. w 2018 i 2019 roku. Biorąc to pod uwagę Konfederacja Lewiatan proponuje wzrost minimalnej płacy w przyszłym roku o 5,6 proc., w stosunku do 2018 r., co oznacza wzrost z 2100 zł w tym roku do 2217 zł w roku przyszłym. Godzinowa stawka płacy minimalnej wzrosłaby do 14,5 zł.

- Podwyżka płac, w tym płacy minimalnej, musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy. W przeciwnym razie polskie produkty i usługi staną się mniej konkurencyjne. Osłabnie eksport, nasili się import i narazimy się na kryzys i bezrobocie, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy południowej Europy. Wyjątkowo dobra obecnie koniunktura i rekordowo niskie bezrobocie nie są nam dane raz na zawsze – ocenia Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan.

- Szybszy wzrost płacy minimalnej będzie możliwy pod warunkiem podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz wzrostu inwestycji w nowoczesne linie produkcyjne, co zaowocuje wzrostem produktywności. Niestety, ze względu na ryzyko związane z nieprzewidywalną polityką gospodarczą i częstymi zmianami prawa, inwestycje przedsiębiorstw pozostają na poziomie najniższym w naszym regionie – dodaje Mordasewicz.

Rząd przewiduje wzrost wydajności pracy o 3,1 proc w 2018 r. i o 3,5 w 2019 r. oraz inflację 2,3 proc. w 2018 i 2019 roku. (Fot. Shutterstock)
Rząd przewiduje wzrost wydajności pracy o 3,1 proc w 2018 r. i o 3,5 w 2019 r. oraz inflację 2,3 proc. w 2018 i 2019 roku. (Fot. Shutterstock)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan: Podwyżka płac musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • TM 2018-05-14 15:41:16

  Jak płaca minimalna nie będzie rosła to wydajność też nie wzrośnie. Sam pracowałem w firmie gdzie pracodawca dawał nam po 2 śrubokręty i jeden komplet kluczy płaskich na dwóch i tak naprawialiśmy skomplikowane maszyny choć czasem coś co przy użyciu profesjonalnych narzędzi zajęło by 3-4 godziny to myśmy walczyli po 2-3 dni. Najbardziej wkurzające było gdy nie potrafiliśmy z czymś się poradzić z naszymi narzędziami i szef zamawiał serwis z Niemiec. Chłopaki wiedzieli połowę o naszych maszynach co my ale mieli busa warsztat którego wyposażenie narzędziowe kosztowało 300 tys euro więc zawsze znaleźli jakieś narzędzie by porozbierać maszynę. A szef idiota przychodzi i mówi ci "widzisz Niemcy umieli a wy nie! I wy chcecie podwyżkę?!" Jak płace minimalne nie wzrosną to dalej będą takie patologie na rynku bo nie każdy pracodawca chce stawiać na wydajność część z nich woli iść w okrojenie kosztów ludzkich

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA