PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Konfederacja Lewiatan: Po zniesieniu limitu składek specjaliści będą rezygnować z etatu

  • Autor: AT
  • 9 paź 2019 14:19

Po zniesieniu limitu składek na ZUS wielu dobrze opłacanych specjalistów w innowacyjnych branżach zrezygnuje z umowy o pracę. Skutki tej decyzji dla rynku pracy i budżetu będą odwrotne od zamierzonych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan: Po zniesieniu limitu składek specjaliści będą rezygnować z etatu
Wiele specjalistów wybierze samozatrudnienie, bo zwiększy swoje wynagrodzenie netto (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Rząd w projekcie budżetu na 2020 rok założył zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński pytany, czy możliwa jest zmiana decyzji w kwestii zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS powiedział, że propozycja likwidacji tego limitu jest nie tylko zamieszczona w propozycji budżetu na 2020 roku, ale była ona wcześniej zamieszczona w wieloletnim planie finansowym, który rząd przygotował na początku tego roku i który został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kwieciński przyznał, że jako efekt zniesienia limitu do budżetu wpłynie dodatkowe 5,1 mld zł. Nie zgodził się z sugestiami niektórych ekonomistów, którzy twierdzą, że decyzja ta negatywnie odbije się na kasie państwa za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, ponieważ będzie ono musiało wypłacać osobom najlepiej dziś zarabiającym bardzo wysokie emerytury.

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS może mieć bardzo poważne konsekwencje.

- Po zniesieniu limitu składek na ZUS wielu dobrze opłacanych specjalistów w innowacyjnych branżach zrezygnuje z umowy o pracę. Skutki tej decyzji dla rynku pracy i budżetu będą odwrotne od zamierzonych - uważa Konfederacja Lewiatan.

Skutki zniesienia limitu składek na ZUS (Źródło: Konfederacja Lewiatan)
Skutki zniesienia limitu składek na ZUS (Źródło: Konfederacja Lewiatan)

Jak tłumaczą eksperci z Konfederacji Lewiatan, przy zarobkach 15000 zł brutto miesięcznie specjalista zatrudniony na umowie o pracę, w innowacyjnych branżach, po zniesieniu limitu składek na ZUS, otrzyma na rękę 9700 zł. Tymczasem rezygnując z etatu i przechodząc na działalność gospodarczą dostanie miesięcznie 11 313 zł, czyli 1613 zł więcej.

- Wiele osób wybierze więc samozatrudnienie, bo zwiększy swoje wynagrodzenie netto. Na przejściu pracownika na samozatrudnienie skorzysta także pracodawca, ponieważ jego miesięczny koszt zmniejszy się o 3000 zł. Mówimy o osobach, których kompetencje umożliwiają zmianę charakteru zatrudnienia - zaznaczają.

Warto przypomnieć, że o utrzymanie limitu składek na ZUS zaapelowało do premiera 55 organizacji biznesowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan: Po zniesieniu limitu składek specjaliści będą rezygnować z etatu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA