PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Konfederacja Lewiatan krytycznie o zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 7 paź 2019 12:59

Konfederacja Lewiatan ostrzega, że zniesienie limitu 30-krotności na ZUS może mieć bardzo poważne konsekwencje. - Nawet 60 proc. pracowników w innowacyjnych branżach otrzyma niższe wynagrodzenie - piszą pracodawcy 7 października.

Konfederacja Lewiatan krytycznie o zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS
- Nowe przepisy na pewno nie ułatwią zatrzymania najzdolniejszych rodaków w kraju - pisali analitycy Lewiatana o propozycji zniknie limitu 30-krotności na ZUS. (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Jak oceniła Konfederacja Lewiatan, po zniesieniu limitu składek na ZUS nawet 60 proc. pracowników w innowacyjnych branżach otrzyma niższe wynagrodzenie.
  • - Firmy ograniczą wzrost wynagrodzeń i mogą zlikwidować część etatów - uważają członkowie organizacji pracodawców.
(źródło grafii: Konfederacja Lewiatan/materiały prasowe)
(źródło grafii: Konfederacja Lewiatan/materiały prasowe)

W komentarzu do propozycji zniesienie limitu składek na ZUS Konfederacja jest przekonana, że nie będzie ono sprzyjało podejmowaniu w kraju pracy. W ocenie organizacji zwłaszcza osoby młode, dobrze wykształcone nie odczują zachęty do wracania na łono ojczyzny, by rozwijać się i pracować w Polsce.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nawet 60 proc. młodych, dobrze opłacanych specjalistów w branżach innowacyjnych będzie otrzymywało niższe wynagrodzenie netto. W sektorach badawczo-rozwojowych ten odsetek wyniesie blisko 90 proc. - szacują eksperci Lewiatana. W ich ocenie zmiany demograficzne i gospodarcze w państwach UE, wymuszają konkurowanie o młode talenty. Jednak zaproponowane rozwiązanie zniesienie limitu składek na ZUS temu nie służy.

- Nowe przepisy na pewno nie ułatwią zatrzymania najzdolniejszych rodaków w kraju czy powrotów tych którzy już wyjechali - kończą swoją ocenę analitycy Lewiatana.

Głos Konfederacji jest kolejnym, który słychać od września. W minionym miesiącu zniesienie limitu 30-krotności podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe krytykowały organizacje biznesowe.

Spore zastrzeżenia do posunięcia rządu miała także Rada Dialogu Społecznego (RDS). Aż siedem organizacji wchodzących w skład tego gremium. W ich ocenie zniesienie limitu pogorszy konkurencyjności polskiego rynku pracy i pogłębienia jego segmentację.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan krytycznie o zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA