PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Konfederacja Lewiatan: Efektem podwyżki płacy minimalnej będzie nieuzasadnione spłaszczenie zarobków

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 11 paź 2019 10:23

W 2024 roku, kiedy płaca minimalna wzrośnie do 4 tys. zł portier lub sprzątaczka będą zarabiali po 4 tys. zł, a pielęgniarka po studiach, zakładając że jej wynagrodzenie będzie rosło średnio 7 proc. rocznie, otrzyma 4, 6 tys. zł. Oznacza to, że za cztery lata jej pensja będzie już tylko o ok. 15 proc. wyższa niż płaca portiera czy sprzątaczki - wyliczają eksperci z Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan: Efektem podwyżki płacy minimalnej będzie nieuzasadnione spłaszczenie zarobków
Osoby wykonujące zawody nie wymagające specjalnych kwalifikacji będą zarabiać tyle, co pracownicy po studiach. Fot. pixabay
REKLAMA
  • Podwyższenie płacy minimalnej do 4000 zł w 2024 roku będzie miało negatywny wpływ na rynek pracy - uważają eksperci z Konfederacji Lewiatan.
  • W sposób nieuzasadniony zmniejszą się różnice między zarobkami osób z dyplomem a pracownikami niewykwalifikowanymi.
  • Obecnie, np. zarobki pielęgniarki z tytułem magistra są o ok. 50 proc. wyższe niż portiera czy sprzątaczki. Po podwyższeniu płacy minimalnej do 4000 zł ta różnica stopnieje do ok. 15 proc.

Obecnie z 16,4 mln osób zatrudnionych w gospodarce, blisko 14 proc. otrzymuje płacę minimalną. Zgodnie z zapowiedziami partii rządzącej, do 2 600 zł miałaby ona wzrosnąć od 1 stycznia 2020 roku, do 3 tys. w 2021 roku oraz do 4 tys. w roku 2023. - Nasza gospodarka jest zainteresowana tym, żeby rosły płace, rosła produktywność i żeby po prostu Polska szła szybko do przodu, i my też jesteśmy tym zainteresowani - podkreślił Jarosław Kaczyński, lider formacji rządzącej, który ogłosił plan wzrostu najniższych pensji.

Jak wskazują eksperci z Lewiatana, w tym roku płaca minimalna wynosi 2250 zł. I takie wynagrodzenie zwykle otrzymują portier czy sprzątaczka, czyli przedstawiciele zawodów, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji. Pielęgniarka, która ukończyła studia i uzyskała tytuł magistra może liczyć na wynagrodzenie, bez różnych dodatków, w wysokości ok. 3300 zł. Widać więc, że jej płaca jest obecnie o około połowę wyższa niż portiera, czy sprzątaczki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W 2024 roku, kiedy płaca minimalna wzrośnie do 4000 zł, sytuacja ulegnie radykalnej zmianie. Portier lub sprzątaczka będą zarabiali po 4000 zł, a pielęgniarka po studiach, zakładając że jej wynagrodzenie będzie rosło średnio 7 proc. rocznie, otrzyma 4600 zł. Oznacza to, że za cztery lata jej pensja będzie już tylko o ok. 15 proc. wyższa niż płaca portiera czy sprzątaczki. Takie nieuzasadnione spłaszczenie zarobków będzie miało negatywny wpływ na rynek pracy - wskazują przedstawiciele organizacji zrzeszającej pracodawców. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Konfederacja Lewiatan: Efektem podwyżki płacy minimalnej będzie nieuzasadnione spłaszczenie zarobków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA