Kompania Węglowa: Pracownicy otrzymali pierwszą ratę czternastki

• Kompania Węglowa wypłaciła w poniedziałek (15 lutego) pracownikom 30 proc. należnej im nagrody rocznej (tzw. 14. pensji) za ubiegły rok.
• Resztę górnicy otrzymają 30 czerwca, wraz z odsetkami.
• Ze względu na brak porozumienia ze związkowcami, zarząd sam ustalił zasady wypłaty "czternastki".
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kompania Węglowa: Pracownicy otrzymali pierwszą ratę czternastki

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 lut 2016 14:40


„Decyzję podjęto z uwagi na bardzo trudną sytuację finansową spółki (…). Rozłożenie dodatkowej nagrody rocznej, tzw. 14-tki, na raty było koniecznością” – napisał zarząd spółki w poniedziałkowym komunikacie do załogi.

O tym, że „czternastka” będzie wypłacona, zamiast w całości w lutym, w dwóch ratach, w proporcjach 30 i 70 proc., zarząd spółki poinformował w miniony czwartek, po fiasku kolejnych rozmów ze związkowcami.

Dzień po zerwanych rozmowach, w piątek, związkowcy przekazali zarządowi swój projekt porozumienia, przewidujący wypłatę w proporcjach 40 i 60 proc. oraz zapisanie w porozumieniu wielkości tegorocznego średniego wynagrodzenia, uwzględniającego wszystkie dodatkowe świadczenia.

Zarząd Kompanii nie podjął jednak dalszych rozmów i potrzymał swoją czwartkową decyzję o ratalnej wypłacie „czternastki” w proporcjach 30 i 70 proc. Łącznie wypłata całego tego świadczenia kosztować będzie Kompanię 226 mln zł. Pierwszą ratę przelano na konta pracowników w poniedziałek.

„Dla zarządu Kompanii Węglowej priorytetem jest zachowanie miejsc pracy i przetrwanie firmy wraz z 11 kopalniami i 4 zakładami wchodzącymi w skład KW, oraz pozyskanie inwestorów dla dalszego funkcjonowania spółki” – napisał zarząd do pracowników, wyrażając przekonanie, że „wszyscy pracownicy zrozumieją wyjątkowość sytuacji”.

Związkowcy nie podpisali porozumienia w sprawie zasad wypłaty „czternastki” nie tylko dlatego, że obstawali przy proporcjach wypłaty 40 i 60 proc. (jak w ubiegłym roku), ale także z tego powodu, że zależało im na zagwarantowaniu w 2016 r. średniego wynagrodzenia na poziomie zeszłego roku, z uwzględnieniem nagrody barbórkowej i rocznej, deputatu i rekompensaty węglowej oraz innych świadczeń. Zarząd godził się na zapisanie w porozumieniu średniej, ale tylko w odniesieniu do pierwszego kwartału, czyli np. bez „czternastki” i „barbórki”, które wypłacane są później. Wysokość dodatkowych świadczeń zarząd chciałby negocjować.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.