PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Komisje sejmowe za projektem o PPE, IKE i IKZE

Sejmowe komisje opowiedziały się we wtorek za projektem nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Posłowie wprowadzili do projektu wiele zmian legislacyjnych.

  • Autor: PAP/AKC
  • 22 lut 2022 19:37
Komisje sejmowe za projektem o PPE, IKE i IKZE
W projekcie m.in. wprowadzono ułatwienia dla pracodawców w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych (Fot. Anna Shvets/Pexels)
REKLAMA
  • Członkowie komisji przyjęli wiele poprawek do projektu, zaproponowanych przez biuro legislacyjne Sejmu.
  • Celem projektu - jak wskazywało Centrum Informacyjne Rządu - jest m.in. przeniesienie obowiązków administracyjnych na instytucje finansowe, które obsługują PPE.
  • Rząd wskazuje, że wprowadzone mają być korzystne zmiany dotyczące warunków uczestnictwa w programie. To - jak wskazano - m.in. zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej.

Projekt ustawy zakłada także nowe rozwiązania dotyczące indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Jednym z nich będzie ułatwienie dotyczące umów - zostanie umożliwione ich zawarcie w postaci elektronicznej.

W projekcie wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego. Uatrakcyjniono też warunki uczestnictwa w PPE, jeśli chodzi o wnoszenie przez uczestnika składki dodatkowej (dobrowolnej).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto projekt przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki również z innych źródeł niż wynagrodzenie uczestnika PPE.

W projekcie wprowadzono też ułatwienia dla pracodawców w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych, zniesiono najbardziej uciążliwe obowiązki administracyjne obciążające pracodawców. Realizacja tych obowiązków ma spoczywać na instytucjach finansowych obsługujących PPE, które mają do tego niezbędną infrastrukturę techniczną i zasoby osobowe.

Czytaj też: W PPK i PPE oszczędza już 3 mln pracowników

Wobec zmniejszenia obowiązków administracyjnych dla pracodawców, wprowadzono obowiązek przekazania Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) jedynie oświadczenia dotyczącego liczby zatrudnionych uczestników PPE oraz liczby pracowników zatrudnionych (dwukrotnie w ciągu roku). PFR będzie przekazywał te informacje do Komisji Nadzoru Finansowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Komisje sejmowe za projektem o PPE, IKE i IKZE

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA