Sejmowe komisje opowiedziały się we wtorek za projektem nowelizacji ustawy o pracowniczych programach emerytalnych, indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) i o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Posłowie wprowadzili do projektu wiele zmian legislacyjnych.

- Członkowie komisji przyjęli wiele poprawek do projektu, zaproponowanych przez biuro legislacyjne Sejmu.
- Celem projektu - jak wskazywało Centrum Informacyjne Rządu - jest m.in. przeniesienie obowiązków administracyjnych na instytucje finansowe, które obsługują PPE.
- Rząd wskazuje, że wprowadzone mają być korzystne zmiany dotyczące warunków uczestnictwa w programie. To - jak wskazano - m.in. zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej.
Projekt ustawy zakłada także nowe rozwiązania dotyczące indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Jednym z nich będzie ułatwienie dotyczące umów - zostanie umożliwione ich zawarcie w postaci elektronicznej.
W projekcie wprowadzono przepisy o przenoszeniu środków zgromadzonych w PPE przez dotychczasową instytucję zarządzającą do nowego zarządzającego. Uatrakcyjniono też warunki uczestnictwa w PPE, jeśli chodzi o wnoszenie przez uczestnika składki dodatkowej (dobrowolnej).
Ponadto projekt przewiduje zniesienie fakultatywnego zakazu wnoszenia składki dodatkowej, jak również dopuszczenie finansowania tej składki również z innych źródeł niż wynagrodzenie uczestnika PPE.
W projekcie wprowadzono też ułatwienia dla pracodawców w prowadzeniu pracowniczych programów emerytalnych, zniesiono najbardziej uciążliwe obowiązki administracyjne obciążające pracodawców. Realizacja tych obowiązków ma spoczywać na instytucjach finansowych obsługujących PPE, które mają do tego niezbędną infrastrukturę techniczną i zasoby osobowe.
Czytaj też: W PPK i PPE oszczędza już 3 mln pracowników
Wobec zmniejszenia obowiązków administracyjnych dla pracodawców, wprowadzono obowiązek przekazania Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) jedynie oświadczenia dotyczącego liczby zatrudnionych uczestników PPE oraz liczby pracowników zatrudnionych (dwukrotnie w ciągu roku). PFR będzie przekazywał te informacje do Komisji Nadzoru Finansowego.

KOMENTARZE (0)