PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Kolejny kraj walczy z presją płacową. Kilka lat temu coroczna podwyżka nie była tam normą

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 sie 2022 19:18

Jeszcze kilka lat temu płace w sektorze prywatnym w Bułgarii nie były podnoszone zbyt często, ale teraz przyjętą praktyką stało się ich podnoszenie nawet częściej niż raz w roku - zauważyła Maria Stojewa z bułgarskiej filii amerykańskiej agencji rekrutacyjnej ManpowerGroup, którą cytuje agencja BTA za Bloomberg TV Bulgaria.

Kolejny kraj walczy z presją płacową. Kilka lat temu coroczna podwyżka nie była tam normą
Choć płace rosną, nie zawsze są one najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracy (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Presja płacowa coraz bardziej daje się we znaki bułgarskim przedsiębiorcom.
  • Jeszcze kilka lat temu nie mieli oni zwyczaju zbyt często podnosić pensje. Teraz jest to normą co najmniej raz w roku.
  • Wpływa na to nie tylko inflacja, ale też brak pracowników. 

Stojewa powiedziała: "W przeciwieństwie do poprzednich lat, wielu pracodawców dwa razy w roku podwyższa pensje pracownikom. Kiedyś był to wyjątek, ale teraz jest to powszechna praktyka. Nasze najnowsze badanie rynku pracy, obejmujące pierwsze sześć miesięcy tego roku, wykazało, że ponad 50 proc. firm zaplanowało podwyżki płac od 6 do 10 proc. Obserwujemy znaczne podwyżki płac u prawie wszystkich prywatnych pracodawców, ale to nie wystarczy, aby zrekompensować utratę siły nabywczej pracowników z powodu wysokiej inflacji."

Poza inflacją, kolejnym ważnym czynnikiem wzrostu płac, jej zdaniem, jest brak specjalistów w różnych dziedzinach. Bezrobocie w Bułgarii stale spada - zauważyła. "Bezrobocie było niskie od wielu lat, z wyjątkiem roku 2020 - dodała. - Specjaliści są bardzo poszukiwani, wiele stanowisk jest nieobsadzonych, a w niektórych przypadkach braki kadrowe są dotkliwe. W kraju uruchamiane są nowe inwestycje, a firmy, od dawna obecne na lokalnym rynku, również poszukują większej liczby pracowników. Kryzys związany z gazem ziemnym nie jest odczuwalny na rynku pracy, a już na pewno nie dochodzi z tego powodu do cięć kadrowych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Kiedy mówimy o braku personelu, zależy to w dużej mierze od sektora biznesowego, do którego się odnosimy. Społeczność biznesowa przeżywa trudności, nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników" - powiedział Stojewa. Coraz więcej firm chce inwestować w automatyzację, cyfryzację i usprawnienia procesu pracy, co wymaga kadr o wyższych kwalifikacjach - dodała. Dzieje się tak w wielu branżach. Ekspertka jest przekonana, że w ciągu najbliższych kilku lat nastąpią zmiany na liście wymaganych na rynku pracy umiejętności zawodowych.

Czytaj więcej: W tej branży już dostali dwucyfrowe podwyżki, a będzie jeszcze lepiej

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejny kraj walczy z presją płacową. Kilka lat temu coroczna podwyżka nie była tam normą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA