PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Kolejna pułapka Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z pytaniem czy prace legislacyjne nad zapowiedzianym projektem zmian Polskiego Ładu przewidują rozwiązanie problemu osób pobierających zasiłek macierzyński i chorobowy, które według ustaleń rzecznika nie mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej.

  • Autor: PW
  • 24 lut 2022 15:24
Kolejna pułapka Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
Zasiłek chorobowy może utrudnić korzystanie z ulgi dla klasy średniej (Fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Do biura RPO zgłaszają się kolejne osoby, dla których wprowadzenie Polskiego Ładu okazało się niekorzystne.
  • „Problem jest dowodem na to, że instytucja ulgi dla klasy średniej jest w istocie niedopracowana. W praktyce może stanowić pułapkę dla kolejnej grupy podatników - osób korzystających z zasiłków macierzyńskich czy chorobowych” – czytamy w liście do premiera.
  • Rzecznik sygnalizuje, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile dni w roku będzie zmuszony korzystać z zasiłku chorobowego. Ponadto będzie to szczególnie niekorzystne dla kobiet korzystających z zasiłku macierzyńskiego, a Konstytucja RP wymaga od władz ochrony macierzyństwa – sygnalizuje RPO.

Z pismem do premiera Mateusza Morawieckiego, od niedawna pełniącego także obowiązki ministra finansów, zwrócił się w imieniu RPO Marcina Wiącka jego zastępca Maciej Taborowski. Zauważył, że do biura rzecznika wciąż napływają skargi kolejnych grup obywateli, których sytuacja prawno-podatkowa jest niekorzystna po wejściu w życie Polskiego Ładu.

Wśród nich jest problem niemożności skorzystania z ulgi dla klasy średniej przez osoby pobierające zasiłki z ubezpieczenia społecznego, np. chorobowego lub macierzyńskiego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W piśmie Maciej Taborowski przypomniał, że w dodanym punkcie 2aa do art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca przewidział wprowadzenie ulgi dla pracowników lub podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej – tzw. ulga dla klasy średniej. Kwota ulgi jest stosowana, jeżeli suma uzyskanych w roku podatkowym przychodów wynosi co najmniej 68 412 zł i nie przekracza 133 692 zł.

Kłopotliwe zasiłki w ciągu roku, których nie sposób przewidzieć

„Obywatele wskazują, że taki kształt regulacji stanowi realne zagrożenie dla osób pobierających świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego. Chodzi zwłaszcza o zasiłki macierzyńskie i chorobowe. Osoby, które zdecydują się na skorzystanie z ulgi dla klasy średniej, mogą ostatecznie stracić do niej prawo, właśnie z uwagi na to, że w trakcie roku podatkowego będą otrzymywać te zasiłki i przez to nie osiągną przychodów w wymaganym przedziale” – wskazał zastępca RPO. „Problem wynika z tego, że ulga dla klasy średniej obejmuje przychody z szeroko rozumianego stosunku pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy), do których nie zalicza się zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego” – uzupełnił.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejna pułapka Polskiego Ładu. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA