×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kolejna grupa zostanie objęta ubezpieczeniem społecznym. Zmiana wpłynie na emerytury

  • Autor: PAP/KDS
  • 7 lut 2023 16:26

Senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparły we wtorek nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie wnosząc poprawek. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej.

Kolejna grupa zostanie objęta ubezpieczeniem społecznym. Zmiana wpłynie na emerytury
Minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1 588,44 zł. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Jak mówiła na posiedzeniu senackich komisji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, jest to priorytetowa ustawa dla ministerstwa rolnictwa.
  • Przepisy znowelizowanej ustawy wiążą wysokość emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.
  • - Dotychczas waloryzacja emerytury rolniczej była przeprowadzana inaczej niż emerytury z ZUS, stąd powstały duże różnice między tymi świadczeniami - tłumaczyła Gembicka.

Wiceminister przypomniała, że w ubiegłym roku zostały zmienione przepisy dot. rolniczych emerytur. Obecnie rolnik może pobierać emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. Obecna omawiana ustawa "konsekwentnie realizuje założenia rządu, jeżeli chodzi o zapewnienie rolnikom - emerytom bezpieczeństwa ekonomicznego" - zaznaczyła.

Nowelizacja zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Wyjaśniła, że emerytura nie jest całością emerytury wypłacanej rolnikom, stanowi ona podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, mnożona jest ona przez wskaźnik wymiaru świadczenia. "Czyli nie ma ryzyka, że minimalna emerytura rolnicza będzie niższa od minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS" - podkreśliła.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kolejna grupa zostanie objęta ubezpieczeniem społecznym. Zmiana wpłynie na emerytury

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA