Senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparły we wtorek nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie wnosząc poprawek. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej.

- Jak mówiła na posiedzeniu senackich komisji wiceminister rolnictwa Anna Gembicka, jest to priorytetowa ustawa dla ministerstwa rolnictwa.
- Przepisy znowelizowanej ustawy wiążą wysokość emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych.
- - Dotychczas waloryzacja emerytury rolniczej była przeprowadzana inaczej niż emerytury z ZUS, stąd powstały duże różnice między tymi świadczeniami - tłumaczyła Gembicka.
Wiceminister przypomniała, że w ubiegłym roku zostały zmienione przepisy dot. rolniczych emerytur. Obecnie rolnik może pobierać emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. Obecna omawiana ustawa "konsekwentnie realizuje założenia rządu, jeżeli chodzi o zapewnienie rolnikom - emerytom bezpieczeństwa ekonomicznego" - zaznaczyła.
Nowelizacja zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Wyjaśniła, że emerytura nie jest całością emerytury wypłacanej rolnikom, stanowi ona podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, mnożona jest ona przez wskaźnik wymiaru świadczenia. "Czyli nie ma ryzyka, że minimalna emerytura rolnicza będzie niższa od minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS" - podkreśliła.

Czytaj więcej
Właściciele Biedronki najbogatszą rodziną w Portugalii
KOMENTARZE (0)