Kolarska-Bobińska: Unijny system grantowy nie zachęca polskich naukowców

Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego uważa, że system wynagradzania naukowców w unijnym programie Horyzont 2020 zwiększa dystans między nowymi a starymi krajami UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kolarska-Bobińska: Unijny system grantowy nie zachęca polskich naukowców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

22 wrz 2015 8:55


Horyzont 2020 to największy w historii Unii Europejskiej program finansowania badań naukowych. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) podsumowało dotychczasowy udział naszego kraju w unijnym programie ramowym Horyzont 2020 podczas konferencji "Otwieramy polską naukę" odbywającej się w poniedziałek 21 września w Warszawie.

- Uczestnictwo Polski w Horyzoncie 2020 nie jest takie, jak byśmy chcieli, potrzeba masowej mobilizacji środowiska. Prawda jest taka, że polskie środowisko naukowe tylko w niewielkiej części uczestniczy w tzw. kulturze grantowej - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Zaznaczyła, że nie chodzi tylko o starania o zdobycie środków w konkursach europejskich, ale nawet w konkurach organizowanych w Polsce.

Największe pieniądze w historii

Z danych ogłoszonych przez MNiSW wynika, że procent środków, które polskie zespoły wywalczyły w ramach konkursów z ramowych programów UE spadł. W 7. programie ramowym (2007-2013) Polska wywalczyła 1,2 proc. wszystkich konkursowych środków, a w dotychczasowych konkursach Horyzontu 2020 tylko 0,95 proc. Z wyliczeń resortu nauki wynika, że problem z walką o środki dotyczy nie tylko Polski.

Kolarska-Bobińska przypomniała, że unijny program ramowy Horyzont 2020 (na lata 2014-2020) to największe w historii pieniądze na badania naukowe. Minister dodała, że w 2017 r. opracowana będzie śródokresowa ocena Horyzontu 2020. Wyjaśniła, że wtedy Komisja Europejska będzie musiała m.in. odpowiedzieć na pytanie, czy system wydawania pieniędzy jest dobrze skonstruowany i czy wszystkie kraje UE wygrywają granty, czy tylko niektóre. Jednak zdaniem minister warto już wcześniej rozważyć wprowadzenie do programu pewnych korekt.

Spotkanie Komisji

- Uznaliśmy, że system wynagradzania w Horyzoncie 2020 nie premiuje polskich naukowców - nie zachęca ich do udziału w konkursach, a przyczynia się do budowy dystansu między tzw. nowymi krajami Unii Europejskiej i starymi - powiedziała Kolarska-Bobińska.

Przypomniała, że w jej resorcie kilka miesięcy temu przygotowano list do unijnego komisarza ds. badań, nauki i innowacji Carlosa Moedasa. List w tej sprawie - oprócz Polski - podpisali ministrowie nauki ośmiu państw: Węgier, Bułgarii, Czech, Słowacji, Słowenii, Estonii, Łotwy i Malty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.