Kobiety też garną się do Obrony Terytorialnej. To kolejne 500 plus

• Jesienią zacznie się nabór żołnierzy do Obrony Terytorialnej.
• MON nie przewiduje żadnych rozgraniczeń między rekrutacją mężczyzn i kobiet.
• Także więc i panie, za dwa dni pracy w miesiącu, mogą liczyć na dodatkowe 500 zł od państwa.
• Zainteresowanie jest - w pierwszej grupie kandydatów na oficerów OT zgłosiło się prawie 1100 kandydatów, w tym 130 kobiet. W drugiej 134 kandydatów, w tym 20 kobiet.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety też garną się do Obrony Terytorialnej. To kolejne 500 plus

PODZIEL SIĘ


Autor: Jakub Prokop

9 sie 2016 7:25


Według zapowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej jesienią tego roku ma się rozpocząć nabór żołnierzy Obrony Terytorialnej. Od września wśród mieszkańców gmin, powiatów i województw ma się odbywać nabór do nowego rodzaju sił zbrojnych. Brygady OT mają liczyć od 1,5 do 2,5 tys. żołnierzy, a cała struktura – docelowo – 35 tys. lub więcej.

Żołnierz ma otrzymywać po 100 zł za każdy z dwóch dni szkolenia w miesiącu oraz 300 zł dodatku za gotowość, czyli razem 500 zł miesięcznie.

Zgłosić się może każdy obywatel, który przejdzie kwalifikację wojskową, która w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Co roku kwalifikację przechodzą 19-letni mężczyźni oraz kobiety, które już posiadają umiejętności przydatne do czynnej służby wojskowej albo właśnie kończą je zdobywać w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych, oraz na kierunkach psychologicznych.

Do Wojskowej Komendy Uzupełnień mogą przyjść też osoby pełnoletnie, które chcą dobrowolnie zgłosić się do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

– Stanowiska w OT są otwarte także dla kobiet. Na początku września robimy we Wrocławiu nabór na studium oficerskie. Na pewno będą tam też panie, nie przewidziano dla nich żadnych limitów ani parytetów – wyjaśnia pełnomocnik MON.

Oficerami będą też kobiety

W październiku i w listopadzie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu na studium oficerskim na potrzeby Obrony Terytorialnej rozpoczną kształcenie kandydaci na oficerów.

Dla kandydatów przygotowano w tym roku 150 miejsc. 130 z nich przewidziano dla absolwentów uczelni wyższych. Pozostałe 20 dla podoficerów zawodowych.

– Rejestracja kandydatów już się zakończyła – mówi ppor. mgr Roksana Trawka z Wyższej Szkoły Wojsk Lądowych we Wrocławiu. – Uczelnia oferuje dwa rodzaje studium oficerskiego na potrzeby OT: 12-miesięczne dla cywili i 6-miesięczne dla żołnierzy zawodowych.

– W pierwszej grupie zgłosiło się prawie 1100 kandydatów, w tym 130 kobiet. W drugiej 134 kandydatów, w tym 20 kobiet – dodaje.

Egzamin ze sprawności fizycznej jest odpowiednio zróżnicowany ze względu na płeć, natomiast z wiedzy jest identyczny tak dla kobiet, jak i mężczyzn.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.