Kobiety, macierzyństwo: Matki zarabiają nawet jedną trzecią mniej i nie mają co liczyć na awans

• Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest znacznie mniejsza w przypadku młodych, bezdzietnych kobiet.
• Kobiety po urodzeniu dziecka zarabiają o około jedną trzecią mniej niż mężczyźni.
• Czas spędzony na opiece nad dzieckiem odbijaj się na doświadczeniu zawodowym i skutkuje brakiem awansów i podwyżek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety, macierzyństwo: Matki zarabiają nawet jedną trzecią mniej i nie mają co liczyć na awans

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 sie 2016 9:25


Kobiety ponoszą finansowe konsekwencje macierzyństwa. Nawet po 12 latach od urodzenia dziecka wciąż zarabiają o jedną trzecią mniej niż mężczyźni - pokazuje badanie brytyjskiego Institute for Fiscal Studies (IFS).

Według raportu IFS, różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn (na niekorzyść tych pierwszych) jest znacznie mniejsza w przypadku młodych, bezdzietnych kobiet, a powiększa się po urodzeniu pierwszego dziecka. Nawet po dwunastu latach od powrotu do pracy kobiety zarabiają o około jedną trzecią mniej niż mężczyźni.

Raport sugeruje, że czas spędzony na opiece nad dzieckiem oraz praca w skróconym wymiarze po powrocie do obowiązków zawodowych odbijają się na doświadczeniu zawodowym i skutkują brakiem awansów i podwyżek.

Czytaj też: Jakie uprawnienia przysługują pracującym matkom?

Autorzy raportu podkreślają, że przepaść pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn z wyższym wykształceniem nie została zasypana w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wprawdzie różnica w średnim wynagrodzeniu za godzinę zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch dekad, kobiety wciąż zarabiają o 18 proc. mniej niż mężczyźni.

Spadek różnicy średnich zarobków godzinowych wynika z tego, że różnica w wynagrodzeniach mniej wykształconych kobiet i mężczyzn maleje.

Brytyjki jednak mogą mieć nadzieję, że coś się zmieni. Nowa premier Wlk. Brytanii Theresa May uznała różnice w wynagrodzenia kobiet i mężczyzn za problem, który trzeba rozwiązać.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.