Kobiety lewicy wyślą list do Ewy Kopacz ws. zrównania płac kobiet i mężczyzn

- Zrównanie płac kobiet i mężczyzn, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci, tzw. suwak na listach wyborczych, refundacja in vitro i antykoncepcji - takie postulaty ma zawierać list, który wyślą kobiety z SLD do desygnowanej na premiera Ewy Kopacz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kobiety lewicy wyślą list do Ewy Kopacz ws. zrównania płac kobiet i mężczyzn

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 wrz 2014 13:59


"Gratulujemy Ewie Kopacz nowego stanowiska. Liczymy, że jako kobieta pochyli się nad postulatami środowisk kobiecych" - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie Katarzyna Piekarska (SLD).

Według niej "złym sygnałem dla kobiet" było zdjęcie z porządku obrad ostatniego posiedzenia Sejmu punktu dotyczącego ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Kopacz zrobiła to na wniosek posłów PiS. W opinii tego klubu projekt wymaga dłuższych prac, bowiem - zdaniem PiS - Konwencja poza zastrzeżeniami natury prawno-legislacyjnej wymusza zmiany, które ingerują w instytucje małżeństwa, rodziny, sposobu wychowywania dzieci, zaburzając tym samym ich dotychczasowe funkcjonowanie, oparte na akceptowanej społecznie tradycji i wyznaniu.

Czytaj też: Takie są różnice między zarobkami kobiet i mężczyzn

"Teraz liczymy, że to, co pani marszałkini zamroziła, to pani premier odmrozi i doprowadzi do skutku" - zaznaczyła Piekarska. Podkreśliła, że Kopacz, "jako najważniejsza kobieta w państwie i w PO" powinna mieć siłę i determinację, by doprowadzić do polepszenia sytuacji polskich kobiet.

Wtórowała jej warszawska działaczka SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. "Płeć nowej premierki powinna do czegoś zobowiązywać" - mówiła. Podkreśliła, że kobiety ze środowiska lewicowego będą bronić premier "przed każdym przejawem seksizmu, ale i rozliczać za niewypełnianie ich postulatów".

Wśród nich wymieniła: zmniejszenie różnic w zarobkach między kobietami i mężczyznami oraz coroczne ujawnianie ich pensji przez przedsiębiorców; miejsca dla wszystkich dzieci w przedszkolach i żłobkach; zwiększenie udziału ilości kobiet w życiu politycznym poprzez zastosowanie tzw. suwaka na listach; refundację metody in vitro i środków antykoncepcyjnych. Zaznaczyła, że kobiety lewicy oczekują też na złagodzenie ustawy antyaborcyjnej oraz wprowadzenie "rzetelnej i obowiązkowej edukacji seksualnej w szkołach, a także na ustawę o związkach partnerskich dla par jedno i dwupłciowych.

Piechna-Więckiewicz poinformowała, że wszystkie te postulaty znajdą się w liście, który jeszcze we wtorek zostanie wysłany do Kopacz i że SLD będzie cyklicznie rozliczać przyszłą premier z ich realizacji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.