PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

KO zapowiada przywrócenie wspólnego rozliczania samodzielnych rodziców

  • Autor: PAP/JP
  • 17 maj 2022 14:19

PiS skrzywdził rodziców samodzielnie wychowujących swoje dzieci, ale walka trwa nadal; przywrócimy prawo do wspólnego rozliczania dla samodzielnych rodziców - mówili we wtorek w Sejmie politycy Koalicji Obywatelskiej.

KO zapowiada przywrócenie wspólnego rozliczania samodzielnych rodziców
Po zmianach rodzic rozliczy się "z połową dziecka" (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc. oraz daje przedsiębiorcom możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.
  • Przepisy ponownie wprowadzają wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi - wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie - ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem.
  • Nowelizacją ustawy o PIT zajmie się teraz Senat. Rząd chce, aby weszła ona w życie od 1 lipca.

"PiS skrzywdził rodziców samodzielnie wychowujących swoje dzieci" - oświadczyła we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz. Zaznaczyła, że zmiana jest dla samotnych rodziców krzywdząca. Przypomniała, że podczas ubiegłotygodniowych prac Zjednoczona Prawica odrzuciła poprawkę opozycji przywracającą możliwość wspólnego rozliczania ze swoimi dziećmi, która funkcjonowała przez trzydzieści lat.

"Jesteśmy przekonani, że powodem dyskryminacji rodziców samodzielnie wychowujących dzieci jest ideologia" - podkreślała posłanka. Oświadczyła, że walka o przywrócenie praw należnych rodzicom samodzielnie wychowującym swoje dzieci trwa nadal i teraz Senat ma możliwość naprawienia błędu rządzących.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W Senacie z całą pewnością przegłosujemy te poprawki, o których mówiła pani poseł, czyli przywrócimy pełne rozliczanie samodzielnych rodziców z ich dziećmi" - zapewnił obecny na konferencji senator KO Marcin Bosacki. Dodał, że politycy mają też gotowy projekt ustawy, która całościowo przywróci rozliczanie samodzielnych rodziców z dziećmi. Dodał, że problem ten dotyczy ponad pół miliona podatników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KO zapowiada przywrócenie wspólnego rozliczania samodzielnych rodziców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA