×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Kluczowe zmiany w czerwcu. To wpłynie na portfele wielu Polaków

  • Autor: PM
  • 1 cze 2023 15:08

Od 1 czerwca wprowadzone zostaną nowe regulacje i kryteria mające znaczenie dla dorabiających emerytów oraz bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pośrednictwa pracy. Wyższą gratyfikacją będą objęci także najlepsi licealiści oraz uczniowie techników.

Kluczowe zmiany w czerwcu. To wpłynie na portfele wielu Polaków
Osoby otrzymujące świadczenia z ZUS-u mają możliwość dorabiania do swojego domowego budżetu (fot. CDC/Unsplash)
REKLAMA

Nowe przepisy od 1 czerwca. Obejmą emerytów i bezrobotnych

Jak informuje Business Insider Polska, od 1 czerwca wchodzą w życie nowe regulacje, które wpłyną na wiele osób, w tym kilkadziesiąt tysięcy dorabiających emerytów oraz kilkaset tysięcy osób poszukujących pracy. Te zmiany będą miały także znaczący wpływ na budżety większości gospodarstw domowych.

Osoby otrzymujące świadczenia z ZUS-u mają możliwość dorabiania do swojego domowego budżetu. Jednak niektórzy z nich muszą być ostrożni ze względu na limity dodatkowych zarobków.

Od 1 czerwca 2023 r. górną granicą dorabiania jest kwota 4987 zł brutto. Jak podkreśla w rozmowie z portalem Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, dodatkowy dochód miesięczny nie wpłynie na emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS, jednak aby uniknąć zawieszenia wypłaty świadczenia, dodatkowy przychód miesięczny pomiędzy czerwcem a wrześniem nie powinien przekroczyć 9 261,60 zł brutto.

Od 1 czerwca wzrosną też świadczenia dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy. Zasiłek za pierwsze trzy miesiące bezrobocia podniesie się o 187,80 zł (do 1 491,40 zł), a po trzech miesiącach wzrośnie o 147,50 zł (do 1 171,60 zł). Podwyżka, jak zauważa Business Insider Polska, wynika z ubiegłorocznego wzrostu inflacji, który wyniósł 14,4 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kluczowe zmiany w czerwcu. To wpłynie na portfele wielu Polaków
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA