PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kukiz'15 wraca do pomysłu dobrowolnej składki emerytalnej i rentowej dla przedsiębiorców

  • Autor: PAP/GP
  • 6 maj 2019 13:55

Kukiz'15 złożył projekt zakładający dobrowolność opłacania składek emerytalnej i rentowej dla przedsiębiorców - poinformował 6 maja wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Zaapelował też do rządu o poparcie tej propozycję.

Kukiz'15 wraca do pomysłu dobrowolnej składki emerytalnej i rentowej dla przedsiębiorców
Poseł Paweł Kukiz, od którego nazwiska nazwę wziął ruch i klub parlamentarny Kukiz'15. (fot. Kukiz'15/twitter.com)
REKLAMA
  • Pomysł proponuje, by opłacania składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców było dobrowolne a wzorowany jest na prawie niemieckim.
  • - Mikrofirmy wypracowują w Polsce ok. 30 proc. produktu krajowego brutto (PKB) - przypomina jeden z pomysłodawców, poseł i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka z Kukiz'15.
  • Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych został zgłoszony w ramach inicjatywy Kukiz'15 "Poniedziałek Wolności".

 

Założenia projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Tyszka przedstawił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Projekt zakłada dobrowolność opłacania składki emerytalnej i rentowej przez przedsiębiorców. "Chcemy wprowadzić w Polsce dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców na wzór niemiecki" - powiedział Tyszka.

Dodał, że "co roku składki obowiązkowe na ZUS dla przedsiębiorców są podnoszone". - W tym momencie wynoszą już 1320 zł miesięcznie. To jest kula u nogi dla drobnych, małych polskich przedsiębiorców. Dzięki naszemu projektowi to oni sami by decydowali, czy chcą te składki płacić - powiedział Tyszka.

Czytaj też: ZUS podsumował wnioski ws. przeliczenia emerytury dla kobiet

Według niego, dzięki wprowadzeniu takich zmian w przepisach przedsiębiorcy mogliby zaoszczędzić ok. 800 zł miesięcznie, które - jak dodał Tyszka - mogliby przeznaczyć na rozwój swoich firm.

- Mikrofirmy wypracowują w Polsce ok. 30 proc. Produktu Krajowego Brutto. Jednocześnie są to firmy, z których tylko 2/3 przeżywa pierwszy okres działalności i to ze względu na ten haracz, który muszą płacić na ZUS, dlatego że składki muszą opłacać bez względu na to czy mają zysk czy stratę - powiedział Tyszka. Stwierdził też, że w związku z tym firmy polskie są na gorszej pozycji niż firmy niemieckie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kukiz'15 wraca do pomysłu dobrowolnej składki emerytalnej i rentowej dla przedsiębiorców

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA