PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Kiedy warto przejść na emeryturę? Wątpliwości rozwieją doradcy emerytalni ZUS

  • Autor: PAP/jk
  • 5 maj 2017 10:33

W dwóch oddziałach ZUS - w Zabrzu i w Warszawie - rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego, który ma wyjaśniać potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury i wyliczyć wysokość prognozowanego świadczenia.

Kiedy warto przejść na emeryturę? Wątpliwości rozwieją doradcy emerytalni ZUS
Od lipca br. we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• W październiku wchodzą w życie przepisy obniżające wiek emerytalny.

• Tym samym przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jak podkreślił rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz, zakład od dłuższego czasu przygotowuje się na ten moment, m.in. wprowadzając zmiany w systemie informatycznym.

• Z kolei od lipca br. we wszystkich placówkach ZUS pojawi się doradca emerytalny, który pomoże wyliczyć wysokość świadczenia.

- Od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych. Doradca wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom, od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient - zapowiedział rzecznik ZUS.

Poinformował, że właśnie rusza pilotaż projektu doradcy emerytalnego w II oddziale ZUS w Warszawie i oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom, których w sumie jest 10. Celem pilotażu jest szczegółowe zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. Klienci, którzy skorzystają z porad doradców (w pilotażu będzie ich 20), będą proszeni o wypełnienie ankiety. Wnioski z niej mają pomóc lepiej przygotować wprowadzenie doradców emerytalnych w całym kraju. Pilotaż ma potrwać do czerwca.

ZUS przypomniał w piątkowym komunikacie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można składać 1 września.

1 października wchodzi w życie ustawa obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r. Nie oznacza to obowiązku przejścia na emeryturę w momencie jego osiągnięcia odpowiedniego wieku. Decyzja należy do ubezpieczonego. Moment przejścia na emeryturę rzutuje na jej wysokość.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kiedy warto przejść na emeryturę? Wątpliwości rozwieją doradcy emerytalni ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA