KGHM obcina pensje pracownikom. Za dymka w czasie pracy

200 zł mniej - nawet o tyle mniej na pasku zobaczyli pracownicy jednego z zakładów KGHM. Powód? Jego dyrektor uznał, że wychodzenie na papierosa jest niesprawiedliwe wobec tych, którzy nie palą i obciął pensje palaczom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

KGHM obcina pensje pracownikom. Za dymka w czasie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jo

9 paź 2014 9:50


Sprawa dotyczy Zakładu Wzbogacania Rud w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Palacze nie mają tam łatwo. Jak podaje Polskie Radio Wrocław w wakacje dyrekcja poprosiła pracowników o wypełnienie ankiet. Musieli oni zadeklarować, czy palą w pracy i ile zajmuje im to czasu (do wyboru - 5, 10, 15 min lub więcej).

Czytaj też: Ile kosztuje pracodawców wyjście "na dymka"?

- Pracownicy deklarowali czas palenia powyżej 15 min. Najczęściej od 3 do 20 min. W tym ostatnim przypadku, 20 min w skali rocznej daje obniżenie czasu pracy o 10,5 8-godzinnej dniówki - mówi Anna Osadczuk z biura rzecznika Polskiej Miedzi dla portalu Gazeta.pl.

W ślad za wynikami ankiety, dyrekcja Zakładu Wzbogacania Rud podjęła kolejne decyzje i postanowiła ukarać palaczy, tnąc im pensje.

Czytaj też: Z powodu palaczy firmy tracą miliardy

- Zgłaszali się do nas pracownicy, którzy nie palą, oni stoją przy maszynie przez cały dzień z przerwą tylko na posiłek. Nie robią sobie częstych przerw, tak jak palacze - wyjaśnia Anna Osadczuk. - Wychodzi więc na to, że osoby palące są uprzywilejowane i tak jest w większości zakładów. Zgodnie z wynikami ankiet ich przerwa trwa dłużej niż pracowników niepalących, a to dla tych drugich jest krzywdzące - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.