PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

KE uruchomi procedurę ws. wieku emerytalnego w Polsce?

  • Autor: PAP/JS
  • 8 sie 2017 15:56

KE sugeruje rozpoczęcie procedury wobec Polski, gdy w życie wejdą przepisy wprowadzające zróżnicowany wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn. Bruksela zapewnia przy tym, że chce rozwiązać sprawę na drodze dialogu.

KE uruchomi procedurę ws. wieku emerytalnego w Polsce?
Adobe Stock
REKLAMA

• Komisja chce zająć się szerzej tą sprawą.

• Jej szef Jean-Claude Juncker poprosił Jourovą i Thyssen, by przeanalizowały zapisy odnoszące się w ogóle do wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce oraz podjęły odpowiednie działania w tej sprawie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jeśli są jakiekolwiek problemy prawne, chcemy rozwiązać je na drodze dialogu z państwem członkowskim. Właśnie z tego powodu komunikujemy się z krajem przed uruchomieniem procedury o naruszenie prawa (...). Zawsze chcielibyśmy, żeby kraj miał możliwość rozwiania naszych obaw, zanim zdecydujemy się na ścieżkę prawną" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

W poniedziałek (7 sierpnia) do ministerstwa pracy dotarł list komisarz ds. równości płci Very Jourovej i komisarz ds. socjalnych Marianne Thyssen ws. różnicy wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdaniem Komisji odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Rzeczniczka KE tłumaczyła, że na obecnym etapie mamy do czynienia z wymianą informacji między Polską i Komisją Europejską, bo reforma dotycząca wieku emerytalnego w Polsce nie weszła jeszcze w życie. "Procedurę o naruszenie prawa można rozpocząć tylko na podstawie aktów prawnych. W tej chwili chcielibyśmy znaleźć rozwiązanie w ramach dialogu" - podkreśliła.

Andreedwa przekonywała, że równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Jak dodała regulacje, których celem jest osiągnięcie równego traktowania kobiet i mężczyzn na polu zabezpieczeń społecznych, włączając w to wiek emerytalny, obowiązują od 1979 r.

Chodzi o unijną dyrektywę z 19 grudnia 1978 r. Jej celem jest stopniowe wprowadzenie w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zabezpieczenia społecznego.

Rzeczniczka zastrzegła, że choć kraje członkowskie UE nie są zobowiązane do wprowadzenia równego traktowania natychmiastowo, to "muszą zmierzać w tym kierunku". Jak argumentowała, wszystkie państwa UE, które wciąż mają różny wiek emerytalny "podjęły kroki w kierunku równego traktowania". "Polska będzie przypadkiem, w którym takie działania zostaną odwrócone" - zaznaczyła Andreewa.

Przypomniała przy tym, że w Polsce w 2012 r. przeprowadzono reformę emerytalną, która zrównuje wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, ale nowy rząd odwrócił ją w 2016 r. Rzeczniczka zauważyła, że przepisy te nie weszły jeszcze w życie (ma się to stać jesienią).

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: KE uruchomi procedurę ws. wieku emerytalnego w Polsce?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Maria_Ela 2017-08-30 10:01:31

    To prawda, że mężczyźni żyją krócej. Skąd w ogóle się wziął przepis, że dłużej pracują ? Przecież nie wszystkie kobiety mają dzieci. Niech odłączą przepisy emerytalne od płci i Rodziny. Kobiety w ogóle pracują gorzej, bo muszą myśleć o tym co będą robiły w domu, o Rodzinie. A przecież mężczyźni też powinni się zabierać za pracę w domu tak jak ich Kobiety. Tutaj jest błędne koło. Wszyscy zakładają, że kobieta w domu pracuje na drugi etat jako sprzątaczka, kucharka i kto tam jeszcze. A jak jest naprawdę kto to wie.

  • Stach Ostróżka 2017-08-08 18:53:36

    Cytata: "Jean-Claude Juncker poprosił Jourovą i Thyssen, by przeanalizowały zapisy odnoszące się w ogóle do wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce oraz podjęły odpowiednie działania w tej sprawie." I pełna jego racja. Nie dość, że nasze baby żyją dłużej od eksploatowanych przez nie chłopów, to jeszcze wcześniej mogą się "zachapać" za emerytury. Toż to woła o pomstę Boga i UE!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA