×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

KE kładzie fundamenty pod dobrowolne emerytury europejskie

  • Autor: PAP/JS
  • 29 cze 2017 16:42

Mieszkańcy państw UE powinni mieć możliwość indywidualnego oszczędzania na emeryturę w ogólnounijnym programie - uznała KE, proponując rozwiązania, które mają pomóc przezwyciężyć wyzwania demograficzne stojące przed państwami Unii.

KE kładzie fundamenty pod dobrowolne emerytury europejskie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (PEPP od angielskiego pan-European personal pension product) ma być nowym rodzajem dobrowolnego zabezpieczenia emerytalnego.

• KE przewiduje, że ma ono mieć te same cechy, niezależnie od tego, gdzie jest sprzedawane.

"Dziś proponujemy położenie fundamentów pod ogólnoeuropejski rynek indywidualnych emerytur. Prezentujemy nowy dobrowolny plan oszczędzania na emeryturę" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro i usług finansowych Valdis Dombrovskis.

Koncepcja ta ma przynajmniej częściowo pomóc UE zmierzyć się z bezprecedensowymi wyzwaniami demograficznymi, które przed nią stoją. W ciągu najbliższych 50 lat liczba emerytów wobec osób będących w wieku produkcyjnym ma się w UE podwoić. Obecnie proporcje te wynoszą cztery do jednego - na każdego emeryta przypadają cztery pracujące osoby. Gdy na emerytury będą odchodzili dzisiejsi 30-latkowie i młodsi, na każdego emeryta będą przypadały tylko dwie osoby w wieku produkcyjnym.

Rządy wielu krajów unijnych zdecydowały się w związku z tym na podniesienie wieku emerytalnego, ale i tak nie da się uniknąć ogromnej presji na systemy zabezpieczenia, a także bardzo niskich świadczeń dla przyszłych emerytów.

"Nasze systemy socjalne i emerytalne już są pod presją. Dlatego musimy wypełnić lukę, która powstaje w związku ze starzejącym się społeczeństwem" - argumentował wiceszef KE.

Według diagnozy Komisji na poziomie unijnym rynek emerytur indywidualnych jest rozdrobniony i niejednolity - są państwa, w których prawie nie ma ofert dla chcących oszczędzać na starość. To efekt różnych przepisów na poziomie krajowym, które utrudniają rozwój dużego i konkurencyjnego rynku emerytur indywidualnych na szczeblu UE.

"Tylko 27 proc. Europejczyków pomiędzy 25. a 59. rokiem życia oszczędza na prywatną emeryturę. Związane jest to ze słabym rozwojem rynku ubezpieczeń" - uważa Dombrovskis.

Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (PEPP od angielskiego pan-European personal pension product) ma być nowym rodzajem dobrowolnego zabezpieczenia emerytalnego. KE przewiduje, że ma ono mieć te same cechy, niezależnie od tego, gdzie jest sprzedawane.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: KE kładzie fundamenty pod dobrowolne emerytury europejskie
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA