×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już teraz wielu z nas pracuje do 67. roku życia. Resort właśnie przedstawił dane

 • KDS
 • 7 lut 2023 0:01

Nie trzeba podnosić wieku emerytalnego, byśmy pracowali dłużej, niż wymaga tego od nas prawo. To już się dzieje. Średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury, które z racji wykonywania pracy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, wynosi 66,9 lat (stan na koniec 2021).

Już teraz wielu z nas pracuje do 67. roku życia. Resort właśnie przedstawił dane
W marcu 2022 r. przeciętna emerytura wyniosła 2 tys. 545 zł brutto (fot. Unsplash/Adryan RA)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Dyskusja, zapoczątkowana wydarzeniami związanymi z zapowiedzią podwyższenia wieku emerytalnego we Francji, w najlepsze trwa również w Polsce. 
 • Okazuje się jednak, że to, czego tak bardzo obawiają się Polacy, czyli podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, dla wielu seniorów jest już dziś normą.
 • Z danych ZUS wynika, że średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury, które z racji wykonywania pracy podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, wynosi 66,9 lat.

O aktualną liczbę pracujących emerytów w interpelacji skierowanej do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zapytała posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego, Urszula Pasławska, która nie mogła się doczekać opublikowania przez ZUS najnowszych danych.

Rośnie liczba emerytów, którzy po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują

Przypomniała również, jak wyglądała sytuacja w poprzednich latach. W grudniu 2020 roku pracowało 776,6 tys. emerytów, w grudniu 2021 roku 812,9 tys. 

Najświeższe dostępne dane w odpowiedzi udzielonej na interpelację przestawił Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Wynika z nich, że liczba osób z ustalonym prawem do emerytury według stanu na październik 2022 r. podlegających:

 • ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej wyniosła - 815,9 tys.,
 • ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym wyniosła - 529,2 tys.

Pracujący emeryci stanowili więc odpowiednio 13,4 proc. oraz 8,7 proc. osób pobierających emeryturę wypłacaną przez ZUS w październiku 2022 r.

Średni wiek osób z ustalonym prawem do emerytury podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu pracy zarobkowej, według stanu na grudzień 2021 r., wynosił 66,9 lat. Częściej też do emerytury dorabiają kobiety. Pod koniec grudnia 2021 r. stanowiły 57,7 proc. wszystkich pracujących emerytów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Już teraz wielu z nas pracuje do 67. roku życia. Resort właśnie przedstawił dane

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • 30-latek 2023-02-17 08:04:06

  Mój Ojciec ma prawie 67 lat i wciąż pracuje, co prawda to praca biurowa, niezbyt uciążliwa. Niestety, nie ma stażu i nie ma nawet emerytury minimalnej.

 • prawie emeryt 2023-02-07 12:06:33

  Polski emeryt. Popatrzcie na to zdjęcie. Tak będziecie wyglądać na emeryturze. Albo jeszcze gorzej. Stać was będzie na kaszankę i podwawelską. Dlatego nie pracujcie dla wyzyskiwaczy. Nie bierzcie kredytów, aby zamieszkać w ulu. Budujcie własne domy, nawet skromne. Pracujcie dla siebie. Zakładajcie własne firmy, najlepiej w branży usługowej.

 • o mało co emeryt 2023-02-07 11:57:47

  Ani dnia dłużej! Wychodzę z założenia, że skoro nie dorobiłem się przez 40 lat, to tym bardziej nie dorobię się przez rok. Niech dymają inni. Jeśli chcą.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA