×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już ponad 3,6 mln emerytów dostało "czternastki"

  • Autor: PAP/JP
  • Opublikowano: 6 wrz 2022 14:36

Dzisiaj, 6 września, milion emerytów i rencistów otrzymało czternastą emeryturę o łącznej wartości 1,2 mld zł. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie 10, 15 lub 20 września – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Już ponad 3,6 mln emerytów dostało "czternastki"
Wypłata czternastych emerytur idzie zgodnie z planem (fot. Huy Phan/Unsplash)
REKLAMA

"Wypłata czternastek idzie zgodnie z planem. Wszystkie świadczenia wypłacane są na czas. Do tej pory wypłaciliśmy 4,4 mld zł dla 3,6 mln emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich otrzymała świadczenia w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. Kolejni uprawnieni otrzymają dodatkowe świadczenie 10, 15 lub 20 września - razem z bieżącą emeryturą lub rentą" - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prawo do czternastki mają osoby, które 24 sierpnia, czyli w dzień poprzedzający pierwsze wypłaty pobierali jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czytaj też: Ważne ostrzeżenie z ZUS. Chodzi o 14. emeryturę

Świadczenie na rękę w pełnej wysokości wynosi 1217,98 zł. Na pełną kwotę mogą jednak liczyć osoby, których świadczenie podstawowe np. emerytura, renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem o wysokości powyżej 2900 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie będzie jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury będzie niższa niż 50 zł. Zatem na czternastkę mogą liczyć osoby, których emerytura czy renta nie przekracza 4188,44 zł brutto.

Czternasta emerytura trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS. Przyznaje się ją z urzędu, oznacza to, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już ponad 3,6 mln emerytów dostało "czternastki"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA