×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Już ponad 17 tys. zł miesięcznie. Płace w IT ciągle w górę

  • KDS
  • 9 maj 2022 14:39

W ubiegłym miesiącu backend był najbardziej pożądaną kategorią IT wśród wszystkich związanych z programowaniem. Pracodawcy skierowali do tych specjalistów 22,2 proc. wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na portalu rekrutacyjnym dla specjalistów IT No Fluff Jobs.

Już ponad 17 tys. zł miesięcznie. Płace w IT ciągle w górę
Z analizy portalu wynika, że największe wzrosty wynagrodzeń spośród wszystkich specjalizacji programistycznych odnotowano w przypadku Fullstacka (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Zapotrzebowanie na programistów stale się zwiększa. Według analizy portalu No Fluff Jobs kwietnia bieżącego roku z analogicznym okresem w roku 2021, liczba ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT zwiększyła się o ponad 128 proc.
  • Na największe wzrosty wynagrodzeń w porównywaniu rok do roku, mogli liczyć koderzy zajmujący się fullstackiem.
  • W gór poszły także zarobki w branży. W przypadku umowy o pracę, mediana górnych widełek wynagrodzeń w tej specjalizacji zwiększyła się o ponad 13 proc. i wyniosła 17 tys. zł brutto.

Jak wynika z analizy rynku pracy biorącej pod uwagę sytuację w ubiegłym miesiącu, backend niezmiennie pozostaje najbardziej pożądaną kategorią IT wśród wszystkich związanych z programowaniem. Jak podaje No Fluff Jobs, ogłoszenia kierowane do tych specjalistów stanowiły już 22,2 proc. wszystkich ofert na portalu, zajmując pierwsze miejsce wśród specjalizacji wymagających kodowania.

Na kolejnych pozycjach w rankingu znalazły się frontend (12,8 proc.) oraz fullstack (5,1 proc.), a na miejscu czwartym – DevOps (4,8 proc.). Pierwszą piątkę z kolei zamknęła kategoria mobile (2,5 proc.), a zaraz za nią uplasowało się security (1 proc.).
Spada mediana dolnych widełek wynagrodzeń specjalistów IT, ale jednocześnie rośnie mediana górnych.

Ile płacą w IT

No Fluff Jobs sprawdził również, jak przedstawiały się mediany wynagrodzeń specjalistów IT w zależności od formy zatrudnienia. W kwietniu 2022, w stosunku do kwietnia 2021, w przypadku kontraktu B2B, mediana dolnych widełek zarobków netto + VAT spadła o 4 proc., lecz górnych – wzrosła o nieco ponad 6 proc. Finalnie wynagrodzenia specjalistów pracujących w oparciu o ten rodzaj umowy plasowały się w granicach 13,4-20,1 tys. zł, zaś w ubiegłym między 14 a 19 tys. zł.

Czytaj więcej: Firma technologiczna otwiera kolejny oddział w Polsce. Rekrutuje specjalistów IT

Z kolei ci, których wybór padł na umowę o pracę nie mogli liczyć na duże wzrosty zarobków. W kwietniu 2022 mediany widełek kształtowały się między 9,8 a 15 tys. zł brutto. W porównaniu do kwietnia 2021 roku, oznacza to spadek o 2 proc. w przypadku widełek dolnych oraz niewielki wzrost górnych – o zaledwie 2,5 proc. W ubiegłym roku wyniosły one 10-14,6 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już ponad 17 tys. zł miesięcznie. Płace w IT ciągle w górę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA