PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Już 2,7 mld zł trafiło na konta polskich rodziców w programie "Rodzina 500 plus"

  • Autor: PAP/JP
  • 21 cze 2022 11:52

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał we wtorek kolejne środki w ramach nowego okresu świadczeniowego w programie "Rodzina 500 plus". Na konta rodziców trafiło łącznie 2,7 mld zł - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Już 2,7 mld zł trafiło na konta polskich rodziców w programie "Rodzina 500 plus"
1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus" (fot. Shutterstock)
REKLAMA

1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie "Rodzina 500 plus", pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. "Od blisko miesiąca pieniądze trafiają już na konta rodziców. W tym tygodniu ZUS przeleje blisko 240 mln zł" - przekazał rzecznik ZUS.

Nabór wniosków na ten okres trwał od 1 lutego tego roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rzecznik ZUS wskazał, że świadczenie wychowawcze jest przyznawane do 31 maja każdego roku. Jednak już wcześniej, od 1 stycznia ZUS przyjmował nowe wnioski o 500 plus, a ośrodki gminne lub powiatowe kontynuowały wypłatę świadczeń przyznanych w ubiegłym roku do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do maja br.

"Przejęcie realizacji programu +Rodzina 500 plus+ przez Zakład odbyło się zatem stopniowo, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo wypłat. Dziś można powiedzieć, że ten etap przejściowy się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu" - podkreślił Żebrowski.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

ZUS wskazuje, że możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim wygoda dla rodziców, ponieważ mogą oni sami zdecydować, kiedy to zrobić: rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe.

Każdy rodzic ma stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Już 2,7 mld zł trafiło na konta polskich rodziców w programie "Rodzina 500 plus"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA