JSW: Pracownicy z kopalni Knurów-Szczygłowice nie dostali czternastki. Co na to zarząd?

• Część pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, nie otrzymało czternastej pensji za rok 2015.
• Związki wskazują, że porozumienie podpisane przez zarząd spółki i stronę społeczną gwarantowało wypłatę czternastki najpóźniej do 1 czerwca.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

JSW: Pracownicy z kopalni Knurów-Szczygłowice nie dostali czternastki. Co na to zarząd?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.PL/AT

wnp.pl

21 cze 2016 13:34


Związki zwróciły się o wyjaśnienie sytuacji do prezesa zarządu JSW Tomasza Gawlika. Wskazują, że jeżeli nie dostaną satysfakcjonującej odpowiedzi, to pomogą pracownikom zamierzającym dochodzić swych praw na drodze sądowej.

Szef Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność kopalni Knurów-Szczygłowice Ruch Knurów Krzysztof Leśniowski liczy na to, że zarząd spółki pilnie zajmie się tą sprawą.

- Póki co wyraziliśmy swoje wątpliwości w formie zapytania. Oczekujemy rzeczowej odpowiedzi i przede wszystkim natychmiastowej wypłaty pieniędzy pracownikom, bo przypomnę, że środki powinny się znaleźć na górniczych kontach prawie miesiąc temu - zaznacza Krzysztof Leśniowski, cytowany w portalu górniczej Solidarności.

Jak przedstawia się sytuacja w JSW? Zgodnie z deklaracją zarządu JSW SA, zawartą w piśmie z 27 czerwca 2014 roku do pracowników kopalni Knurów-Szczygłowice, JSW stosuje zasady wynikające z porozumienia z 20 grudnia 2004 roku zawartego między zarządem Kompanii Węglowej a działającymi tam związkami zawodowymi oraz zasady wynagradzania wynikające z innych porozumień zawartych w Kompanii Węglowej do dnia przejścia pracowników KWK Knurów-Szczygłowice do JSW SA w trybie art. 23 prim k.p.

W JSW wskazują, iż w porozumieniu zawartym 6 lutego 2014 roku pomiędzy zarządem Kompanii Węglowej SA a związkami zawodowymi zapisano, że: „pracownikom administracji (…) nie będzie wypłacana dodatkowa nagroda roczna, tzw. 14-ta pensja za lata 2014-2016”.

Zdaniem JSW żadne porozumienie zawarte pomiędzy zarządem JSW SA a związkami zawodowymi działającymi w JSW nie zmieniło ustaleń zawartych w § 1 ust. 2 porozumienia z 6 lutego 2014 roku i nie przywróciło uprawnień pracownikom administracji KWK Knurów-Szczygłowice w zakresie nabywania 14-tej pensji. W związku z powyższym, pracownicy administracji kopalni Knurów-Szczygłowice nie otrzymali 14-tej pensji za 2015 rok. Jak wskazują w JSW, dotyczy to jedynie pracowników administracji.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

biks 2016-06-21 14:29:35

Pracuje 10l na dole. Posiadam wiedzę i dokumentacje odnosnie nieprawidlowosci na chodnikach w kopalni Jas-Mos. Wiekszosc przypadkow kwalifikuje sie do prokuratury. Od czujnikow metanometrycznych umieszczanych w workach,mobingowanych pracownikach,uchybieniach bhp,jazda kombajnem bez odpylacza po zatajanie wypadkow na owej kopalni.