PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Jesteś ojcem? Bardzo możliwe, że zarabiasz więcej

  • Autor: GP
  • 23 cze 2017 11:45

Polscy ojcowie zarabiają statystycznie o około 13,6 proc. więcej niż mężczyźni o podobnych kwalifikacjach i na podobnych stanowiskach bez potomstwa.

Jesteś ojcem? Bardzo możliwe, że zarabiasz więcej
Mamy więcej dzieci, bo więcej zarabiamy, nie odwrotnie. (fot. unsplash.com)
REKLAMA

• Badanie wynagrodzeń Open Finance (OP) pokazuje, że wraz z rosnącą liczba dzieci rośnie średnia płaca ojca. Podkreśla się jednak, że to wynik decydowania się na następne potomstwo w skutek stabilnej sytuacji finansowej, a nie wyższe płace dla mających większą liczbę dzieci.

• Polscy mężczyźni starają się o potomstwo po 30. roku życia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Informowaliśmy, że firmy w Polsce są często gotowe iść na ustępstwa wobec pracowników wychowujących dzieci. To nie koniec dobrych wieści. W piątek (23 czerwca) Open Finance (OF) opublikował też swoje badanie, które pokazuje, że pracownik mający syna lub córkę zazwyczaj zarabia więcej od współpracowników nie mających dzieci.

Za główne powody takiej dysproporcji OF uważa determinację czy też pracowitość, którymi ojcowie wykazują się w stosunku do bezdzietnych mężczyzn. A różnica jest spora, bo aż 13,6 proc. więcej zarabiają ci z pracujących mężczyzn, którzy mają dzieci. W ciągu roku daje to przeciętnie dodatkowe 4,5 tys. zł w budżecie domowym statystycznego rodzica-mężczyzny.

Taki stan może sugerować, że ojcowie są bardziej doceniani przez pracodawców. Może to wynikać z determinacji rodziców do zapewnienia dzieciom jak najlepszego bytu, co oczywiście dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Determinacja ta często przekłada się na większe oddanie firmie i większą pracowitość, co pracodawcy zwykli doceniać.

Im więcej dzieci, tym wyższa pensja

Kolejnym ciekawym elementem badania jest to, że zarobki ojców rosną wraz liczbą posiadanych dzieci. Gdy ojciec jednej pociechy zarabia przeciętnie 2,9 tys. zł netto miesięcznie, to już przy dwójce pociech jest to o 280 zł więcej, a przy trójce przeciętne miesięczne wynagrodzenie przekracza 3729 zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Jesteś ojcem? Bardzo możliwe, że zarabiasz więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA