×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Jest problem z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego

  • Autor: PAP/JP
  • 30 mar 2023 12:17

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do resortu rodziny w związku z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2023 roku dwukrotnie, natomiast świadczenie pielęgnacyjne - raz.

Jest problem z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego
Minimalna pesje wzrośnie w 2023 roku dwa razy, natomiast przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia nie przewidują dwukrotnej podwyżki w ciągu roku (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak przekazano w komunikacie, do RPO docierają informacje, że świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób z niepełnosprawnością nie będzie podlegało waloryzacji wynikającej ze wzrostu od 1 lipca 2023 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  • Zdaniem Rzecznika wymaga to zmiany przepisów.
  • Zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg o podjęcie stosownych działań prawodawczych.

Zgodnie ustawą o świadczeniach rodzinnych kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od 1 stycznia. Polega ona na zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Wskaźnikiem tym jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego na 1 stycznia roku, w którym jest przeprowadzana waloryzacja, w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej 1 stycznia roku poprzedzającego rok, w którym jest przeprowadzana waloryzacja.

Natomiast ustawa o minimalnym wynagrodzeniu określa terminy zmiany wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w zależności od prognozowanej na następny rok inflacji. Jeśli wyniesie ona co najmniej 5 proc., wtedy ustala się dwa terminy - od 1 stycznia i od 1 lipca. Jeśli poniżej, to jeden - od 1 stycznia.

Przepisy regulujące tryb waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego wymagają zmian

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Jest problem z waloryzacją świadczenia pielęgnacyjnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Bożena 2023-03-31 13:32:42

    A kiedy waloryzacja specjalnego zasiłku opiekuńczego.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA