PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Jest pomysł na zapobieganie "głodowym emeryturom"

  • Autor: PAP/JS
  • 26 lis 2019 16:04

Zwolnienie emerytury z podatku PIT u pracujących emerytów, a także zwolnienie wynagrodzenia z prawie wszystkich składek, jeśli ktoś mimo wieku emerytalnego będzie dalej pracował - takie propozycje przedstawili posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Jest pomysł na zapobieganie "głodowym emeryturom"
Adobe Stock
REKLAMA

Posłowie KO skomentowali na konferencji prasowej wpis na twitterze byłego wiceministra rodziny pracy i polityki społecznej, a obecnego wiceprezesa PFR Bartosza Marczuka, twierdzącego, że "trzeba oszczędzać i przygotować na dłuższą pracę".

"Mówiliśmy od trzech lat, że obniżenie wieku emerytalnego, dokonane przez PiS w sposób nieodpowiedzialny i w sposób oszukańczy, bez uświadomienia skutków i konsekwencji tych decyzji będzie skutkowało głodowymi emeryturami dla milionów emerytów w przyszłości" - powiedział Dariusz Rosati (KO).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zaznaczył, że według danych ZUS kobieta po 35 latach pracy, jeśli zarabiała średnią krajową i przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat, otrzyma emeryturę w wysokości 1250 zł.

"Ponieważ jest to emerytura odpowiadająca medianie zarobków, oznacza to, że połowa emerytów w przyszłości będzie miała emerytury na poziomie albo minimalnym, albo poniżej minimalnego" - powiedział Rosati. "Fundujemy sobie kolosalne obszary biedy" - zaznaczył.

Poza tym - dodał - powstanie ogromna dziura w funduszu ubezpieczeń społecznych. ZUS - zaznaczył poseł KO - szacuje braki finansowe, wynikające z obniżenia wieku emerytalnego na najbliższe 4 lata na 50 mld złotych.

"Prawo i Sprawiedliwość chce wygrać wybory za wszelką cenę, w związku z tym podejmuje decyzje, które są szkodliwe dla nas, dla naszych dzieci i dla naszych wnuków" - stwierdził Rosati.

Poseł Zbigniew Konwiński dodał, że KO chce ten błąd PiS naprawić, proponując dwa rozwiązania legislacyjne, czyniące dłuższą pracę bardziej opłacalną.

"Jeżeli osoba z uprawnieniami emerytalnymi pobiera emeryturę i dalej pracuje, emerytura jest zwolniona z podatku PIT, to się opłaca osobie pracującej i pracodawcy" - mówił Konwiński przedstawiając pierwszą z propozycji.

Druga zakłada, że jeśli pracownik zdecyduje się, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie przechodzić na emeryturę, ale dalej pracować, jego pensja "byłaby zwolniona ze wszystkich składek poza składką zdrowotną, również w tej części pracodawcy". "W efekcie wynagrodzenie netto byłoby wyższe o około 47 procent" - powiedział Konwiński.

Takie rozwiązanie - dodał - opłaci się i pracownikowi, i budżetowi państwa, i przyszłemu emerytowi. "To jest odpowiedzialne myślenie o państwie, o przyszłych pokoleniach i przyszłych emerytach" - podkreślił Konwiński.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Jest pomysł na zapobieganie "głodowym emeryturom"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • młody 2019-11-27 16:36:23

    dziadkom już dziękujemy

  • beata 2019-11-27 15:26:24

    Może być tak, że część osób w wieku emerytalnym chciałaby pracować - o ile zdrowi im pozwoli. Zatem istotne jest podejście system,owe i: - dbałość o zdrowie osób w sile wieku - dostosowanie stanowisk pracy do możliwości danego wieku - stwarzanie możliwości pracy w innym obszarze (trudno oczekiwać, aby osoba przez wiele lat ciężko pracująca fizycznie lub z klientami, wciąż miała siłę i potrzeby udowadniania, że nadal chce wykonywać te działania, jak i ma do nich energię) Stwórzcie pole do działania i warunki dla ludzi także w sile wieku, bo na razie rynek pracy otwarty jest tylko na młodych. Doświadczeń osób dojrzałych nie bierzecie pod uwagę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA